Trwa ładowanie...
d31dfgv

Zgoda UOKiK na kupno dwóch kopalń KW przez Węglokoks Kraj

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na kupno przez spółkę Węglokoks Kraj dwóch kopalń Kompanii Węglowej (KW). Chodzi o zakłady: Piekary oraz Bobrek (część rozdzielonej kopalni Bobrek-Centrum).

Share
d31dfgv

O przedwstępnej umowie sprzedaży tych dwóch kopalń KW informowała 9 kwietnia br. Transakcję zgłosił do UOKiK Węglokoks Kraj, wskazując jako jej cel zdobycie bazy surowcowej węgla energetycznego. Dotąd spółka koncentrowała się na wzbogacaniu miałów energetycznych węgla i ich sprzedaży w Polsce.

Węglokoks Kraj przypomniał też, że kupno tych dwóch zakładów od Kompanii ma umożliwić ich wsparcie, m.in. zapewniając środki dla ich restrukturyzacji i dalszego funkcjonowania.

UOKiK analizował transakcję m.in. pod kątem rynku produkcji, sprzedaży oraz importu węgla energetycznego, na którym działają przejmowane kopalnie. Stwierdził, że transakcja nie wpłynie na ten rynek, ponieważ dotąd nie działały na nim podmioty należące do Węglokoksu Kraj.

d31dfgv

Urząd wskazał również, że nie dojdzie do ograniczenia konkurencji na krajowych rynkach produkcji i sprzedaży obudów chodnikowych oraz akcesoriów górniczych: strzemion, stojaków i stopnic. Ich producentem jest należąca do Węglokoksu Huta Łabędy, natomiast odbiorcami tych produktów - kopalnie należące do KW. Mają one jednak niewielkie udziały w rynkach zakupów tych wyrobów i dlatego transakcja nie zmieni znacząco pozycji rynkowej Huta Łabędy.

Zgodnie z wypracowanym po związkowych protestach styczniowym porozumieniem dotyczącym przyszłości KW kopalnia Bobrek miała zostać bezpośrednio nabyta przez spółkę Węglokoks Kraj, a kopalnia Piekary - po wcześniejszym przekazaniu jej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Ostatecznie dotychczasowy i przyszły właściciel obu zakładów porozumieli się co do bezpośredniej transakcji.

Do SRK Kompania Węglowa przekazała już kopalnię Makoszowy (część rozdzielonej kopalni Sośnica-Makoszowy - 30 kwietnia) oraz kopalnię Brzeszcze (4 maja). Trafić ma tam jeszcze przewidziany do likwidacji ruch Centrum (część rozdzielonej kopalni Bobrek-Centrum).

W poniedziałek rzecznik KW Tomasz Głogowski przekazał, że akt notarialny związany z przekazaniem kopalni Centrum do SRK zostanie podpisany w piątek. Na ten sam dzień planowane jest także podpisanie umowy finalizującej sprzedaż do Węglokoksu Kraj kopalń Bobrek oraz Piekary.

d31dfgv

Węglokoks Kraj należy do grupy kapitałowej Węglokoks, która zajmuje się głównie hurtowym handlem węglem kamiennym i surowcami energetycznymi oraz produkcją wyrobów hutniczych. Węglokoks uczestniczy też w powstawaniu tzw. Nowej Kompanii Węglowej, do której - według wcześniejszych zapowiedzi pełnomocnika rządu ds. górnictwa wiceministra skarbu Wojciecha Kowalczyka - do końca czerwca br. ma trafić pozostałych 11 kopalń KW.

d31dfgv

Podziel się opinią

Share
d31dfgv
d31dfgv