Trwa ładowanie...
d15i4wd

Zielona Góra/ Od wtorku nabór wniosków do budżetu obywatelskiego na 2016 r.

Od 20 października zielonogórski magistrat będzie przyjmował wnioski do budżetu obywatelskiego na 2016 r. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać propozycje przez miesiąc.

Share
d15i4wd

Podobnie jak przed rokiem, Zielona Góra na realizację tego budżetu zarezerwowała 6 mln zł - najwięcej ze wszystkich lubuskich samorządów.

Jak poinformowała PAP Monika Wiśniewska z Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze, wzór wniosku można pobrać ze strony internetowej: www.zielona-gora.pl z zakładki budżet obywatelski 2016; wypełnić i odesłać na adres mail: budzet2016@um.zielona-gora.pl

Wnioski można również odebrać osobiście w Biurze Obsługi Interesantów na parterze Urzędu Miasta Zielona Góra lub w siedzibie Biura Analiz i Rozwoju magistratu przy alei Niepodległości 13.

d15i4wd

Wiśniewska wyjaśniła, że w zgłoszeniu należy podać krótki opis zadania wraz z uzasadnieniem potrzeby jego realizacji i efektów, jakie ma przynieść. Ponadto we wniosku powinien znaleźć się szacunkowy koszt danej inwestycji.

Do budżetu obywatelskiego mogą być zgłaszane zadania o charakterze infrastrukturalnym należące do zadań własnych samorządu, możliwe do realizacji w trakcie roku budżetowego i zlokalizowane na terenie należącym do miasta.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 21 listopada do końca grudnia br. potrwa weryfikacja zgłoszonych propozycji, a ogłoszenie listy projektów, które trafią pod głosowanie nastąpi na początku przyszłego roku.

Samo głosowanie zostanie przeprowadzone od 11 stycznia do 5 lutego 2016 r., a ogłoszenie jego wyników przewidziano na 29 lutego.

d15i4wd

Głosować będą mogli mieszkańcy Zielonej Góry, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane czasowo lub na stałe w mieście.

W 2015 r. zielonogórzanie mogli wybierać spośród 132 mniejszych i 88 większych inwestycji, które przeszły weryfikację. Głosowanie wyłoniło 25 inwestycji małych - o wartości do 150 tys. zł - i dwie przekraczające ten limit. Oddano wówczas ponad 125 tys. poprawnych głosów. Na realizację wyłonionych zadań magistrat przeznaczył 6 mln zł.

Wśród zwycięskich zadań w kategorii mniejszych inwestycji wiele było związanych z bazą oświatową, ale nie tylko. Dzięki aktywności mieszkańców powstanie ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt (budowa jeszcze trwa), rozszerzono ekspozycję Muzeum Kolei Szprotawskiej, przeprowadzono remonty chodników i oświetlenia ulicznego, udało się także w kilku miejscach miasta zagospodarować tereny zielone i rekreacyjne.

Dwie duże inwestycje finansowane z budżetu obywatelskiego 2015 r. to: rozbudowa sali gimnastycznej przy III LO w Zielonej Górze i generalny remont Centrum Działań Kreatywnych Tancbuda przy ul. Okulickiego. Łączna wartość ich wartość to ok. 3,6 mln zł.

d15i4wd

Podziel się opinią

Share
d15i4wd
d15i4wd