WP

Zimowe pułapki czyhają na kierowców. Zobacz, za co możesz dostać mandat

Śnieg na dachu, trzymanie włączonego silnika podczas postoju, brudne szyby. Za to wszystko możemy dostać mandat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Śnieżna zima to trudny czas dla kierowców
Śnieżna zima to trudny czas dla kierowców (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
WP

Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" przypomina kierowcom o zimowych obowiązkach. Jak czytamy, nawet do 500 zł mandatu grozi nam za brudne szyby w samochodzie.

Czytaj też: OC coraz tańsze. Ma to też złą stronę

Tak samo jest w przypadku braku płynu do spryskiwaczy i niesprawne wycieraczki. Co prawda możemy odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawa ląduje w sądzie. A wyrok może się skończyć dla nas karą w wysokości nawet 5 tys. zł.

WP

Zobacz też: PZU stawia na telematykę. Obniży koszty ubezpieczenia samochodu

Nie można też podczas postoju trzymać silnika zbyt długo na chodzie. Maksymalnie może to być minuta. Jesli na przykład czekamy na kogoś w samochodzie, to po minucie powinniśmy silnik zgasić. Jeśli tego nie zrobimy, a przyłapie nas policja, na nic zdadzą się tłumaczenia, że na przykład chcieliśmy się ogrzać. Grozi za to 100 zł mandatu.

Czytaj też: 405 mln zł na polskich drogach. Kary za brak OC rosną od 2019 roku

WP

Również zaśnieżony dach to potencjalny powód do wlepienia nam mandatu. Co prawda w taryfikatorze nie ma przewinienia dokładnie w tym brzmieniu, ale jeśli jeździmy z zaśnieżonym dachem, to możemy stanowić potencjalne zagrożenie dla ruchu - a na to odpowiedni paragraf już jest. Grozi nam za to od 20 do 500 zł.

Co ciekawe, nie ma natomiast obowiązku zmieniania opon na zimowe. Cały rok możemy jeździć na oponach letnich, ale jeśli drogówka stwierdzi, że nasze opony są już "łyse", może się to skończyć mandatem w wysokości do 500 zł.

Czytaj też: Polacy mają więcej samochodów niż Niemcy. W Europie mało kto nas wyprzedza

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
Polub WP Finanse
WP
WP