Złote monety inwestycyjne
Monety inwestycyjne, obok sztabek złota, stanowią najlepszy sposób na ulokowanie środków w fizycznym złocie. Ich zakup warto rozważyć zwłaszcza w czasach kryzysu, kiedy to z reguły stanowią jeden z niewielu produktów inwestycyjnych, który zyskuje na wartości. Pytanie zatem, jak inwestować w złote monety i gdzie można je kupić?
23.04.2020 14:30
W okresie od sierpnia 2018 do marca 2020 roku cena złota wzrosła z około 1200 do ponad 1600 dolarów amerykańskich, osiągając poziom najwyższy od 7 lat. Nie spowodowało to jednak, że zakup kruszcu stał się mało opłacalny. Wiele wskazuje na to, że jest wprost przeciwnie: ze względu na wybuch światowej pandemii i widmo poważnego kryzysu gospodarczego, szerokie grono inwestorów i analityków rynkowych prognozuje dalszą aprecjację kursu złota. Takie prognozy szczególnie nie dziwią, bo w niepewnych czasach praktycznie zawsze okazuje się ono bezpieczną przystanią dla kapitału. Dlatego w obecnych okolicznościach warto przynajmniej rozważyć zakup złotych monet inwestycyjnych.
Monety inwestycyjne, czyli złote monety bulionowe
Złote monety dzielą się na monety bulionowe oraz kolekcjonerskie, niemniej jednak tylko te pierwsze mają charakter typowo inwestycyjny. Bierze się to stąd, że na ich cenę wpływa przede wszystkim ilość zawartego w nich złota, a nie wartość kolekcjonerska czy wysokość nakładu. Dzięki temu, stanowią one atrakcyjną alternatywę dla sztabek złota i sprawdzają się zarówno w przypadku doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Warto przy tym zauważyć, że złote monety bulionowe mają podobną płynność do sztabek, ale w porównaniu do nich łatwiej jest je zweryfikować pod kątem autentyczności.
Które złote monety warto kupować w celach inwestycyjnych?
Każda złota moneta bulionowa zawiera takie informacje, jak waga, rodzaj i próba kruszcu, a także rok produkcji – na części z nich wybijany jest dodatkowo nominał. Tego typu produkty lokacyjne zawierają zwykle 99,99% złota, ale spotyka się też monety z mniejszą ilością kruszcu.
Najlepiej jest kupować znane monety bulionowe, które cieszą się uznaniem inwestorów i pozwalają na łatwe spieniężenie inwestycji. Dobry wybór stanowi południowoafrykański Krugerrand, który jest najstarszą i jednocześnie najsłynniejszą monetą lokacyjną. Warto jednak inwestować również w takie monety, jak Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy czy Australijski Kangur. Sprawdzi się także moneta Bielik, którą na zlecenie Narodowego Banku Polskiego wybija Mennica Polska. Niezależnie o której monecie mowa, inwestor nie będzie miał żadnych problemów z jej późniejszą sprzedażą.
Gdzie kupować złote monety inwestycyjne?
Monety lokacyjne są dostępne na rynku wtórnym, na przykład u jubilerów czy na aukcjach internetowych, a także u dealerów złota inwestycyjnego. Najbezpieczniej jest skorzystać z oferty tych ostatnich, bowiem dają oni pełną gwarancję zakupu autentycznej monety. Dealerzy są rzetelnymi sprzedawcami, którzy w trosce o swoją reputację, dopełniają najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa transakcji.
Z bieżącą ofertą złotych monet inwestycyjnych można zapoznać się pod adresem: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/zloto/monety-bulionowe/. Co ważne, zakupioną monetę można otrzymać bezpłatnie ubezpieczoną przesyłką kurierską, albo odebrać w jednej ze stacjonarnych placówek Mennicy Polskiej. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ze względu na duże zainteresowanie złotem inwestycyjnym, natychmiastowa realizacja transakcji może okazać się niemożliwa.
Artykuł sponsorowany