Złoty coraz mocniejszy
Dopóki na rynkach światowych będą się utrzymywać dobre nastroje, inwestorzy będą ignorować różne niepokojące informacje z rynku lokalnego, jak np. założenia do Wieloletniego Planu Finansowego, które gabinet Donalda Tuska zaprezentował w piątek.
Brakuje w nich elementów znaczącego zacieśnienia polityki fiskalnej, ani też propozycji bardziej radykalnych reform. Rząd chce łatać budżet wyższymi wpływami z tytułu stawki VAT, która może rosnąć też w kolejnych latach (weekendowe spekulacje „Rzeczpospolitej”), a także tak naprawdę jednorazowymi „strzałami” z tytułu prywatyzacji, czy też sprzedaży ziemi. Wyższa stawka VAT może generować dodatkowy impuls inflacyjny, co jak słusznie zauważył Adam Glapiński z RPP zwiększa ryzyko podwyżki stóp procentowych. Jednak idąc tym „dziwnym” tropem można „odkryć”, że w dłuższej perspektywie może to sprzyjać umocnieniu złotego…
Opublikowane dzisiaj rano słabsze dane dotyczące indeksu PMI w Chinach (spadek w lipcu poniżej bariery 50 pkt.), ani też gorszy odczyt tego samego indeksu dla Polski (52,1 pkt. w lipcu), nie zrobiły na inwestorach żadnego wrażenia. Parkiet w Szanghaju kontynuuje odbicie po wcześniejszych spadkach, a w kraju słaby odczyt PMI jest zestawiany z rewelacyjnymi danymi z Niemiec (indeks IFO), które są naszym największym partnerem. Dane z Europy były dobre (indeksy PMI z Francji i dla całego Eurolandu pobiły oczekiwania, a odczyt dla Niemiec był zgodny z prognozami).
W kolejnych godzinach uwaga rynku skupi się na publikacjach z USA – o godz. 16:00 poznamy dynamikę wydatków na inwestycje budowlane i indeks ISM dla przemysłu (oczek. 54,1 pkt.). Kluczowe będą także nastroje na giełdach.
*EUR/PLN: *Trend spadkowy jest bardzo silny i jak widać próby zbudowania większego odbicia nie dają na razie większych efektów. Złamanie 3,99 będzie skutkować naruszeniem 3,98, co z kolei otworzy drogę do ruchu w stronę 3,95 i 3,9350 w kolejnych dniach. Dzienne wskaźniki pokazują dywergencje z kursem, ale to nie jest wystarczający argument do odwrócenia trendu.
USD/PLN: *Złamanie 3,05 to sygnał do kontynuacji spadków. Kolejnym celem jest rejon 3,0350, który już został przetestowany. Wydaje się, zatem, iż w kolejnych dniach możemy zobaczyć okolice 3,00. Dzienne wskaźniki nie dają mocnych sygnałów odwrócenia trendu.
*EUR/USD: Dzisiaj w nocy udało się złamać okolice 1,3050-60 i notowania podeszły pod okolice 1,3090. Rejon 1,31 nie został złamany, ale w takim układzie, kiedy rynek jest silniejszy, niż można było to wcześniej sądzić, taki scenariusz dalszej zwyżki nie jest wykluczony. Wsparcie to rejon 1,3050 i dalej 1,2980-1,3000. Opory można wyznaczyć w rejonie 1,31 i dalej 1,3124 (zniesienie Fibonacciego).
GBP/USD: Pomimo obaw trend wzrostowy na funcie jest zachowany, a ruch na wykresie dziennym zaczyna przypominać hiperbolę. Do celu wynikającego z naruszenia 1,55, a więc poziomu 1,58 pozostało już bardzo niewiele. Nie można wykluczyć, iż zostanie on naruszony, a notowania spróbują przetestować okolice 1,59-1,60 w kolejnych dniach.
Marek Rogalski
analityk DM BOŚ (BOSSA FX)
| Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A |
| --- |