Złoty - decydujące starcie sił popytu i podaży

Sesja azjatycka przyniosła spokój na rynku EUR/USD, którego kurs ustabilizował się w przedziale 1,2878 – 1,2805. Zmienność nadal utrzymuje się powyżej 70 punktów i można się spodziewać, że nadal będzie co najmniej taka.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Sesja azjatycka przyniosła spokój na rynku EUR/USD, którego kurs ustabilizował się w przedziale 1,2878 – 1,2805. Zmienność nadal utrzymuje się powyżej 70 punktów i można się spodziewać, że nadal będzie co najmniej taka.
Zapowiedziane na dzisiaj publikacje makroekonomiczne nie są tak liczne jak wczoraj, jednak mogą wpłynąć na kształtowanie się notowań dolara podczas środowej sesji. Tradycyjnie dane ze Stanów Zjednoczonych poznamy w godzinach popołudniowych i będę one kontynuacją wczorajszych publikacji z rynku nieruchomości: tygodniowa zmiana liczby wniosków o kredyt hipoteczny (pop. wzrost o 45,7 procent) oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym w styczniu (prog. 4,75 miliona). Ponadto przed południem z Wielkiej Brytanii poznamy rewizję Produktu Krajowego Brutto za IV kwartał ubiegłego roku (prog. -1,6 procent k/k, -1,9 procent r/r).

Giełdy amerykańskie podczas wtorkowej sesji odrabiały z nawiązką straty z poniedziałku, co zaowocowało wzrostem wartości większości indeksów o prawie 4 procent. Podobnie dzisiaj wyglądały parkiety azjatyckie, które charakteryzowały się wzrostami, choć nie tak znaczącymi jak wczoraj amerykańskie (NIKKEI225 +2,65 procent). Inwestorzy znowu więc ożywili się na rynkach akcji.

O godzinie 08.16 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2847 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: nadal zmienia się tylko w ograniczonym zakresie i w związku z tym trudno mówić (przynajmniej na razie) o kluczowych sygnałach. Nadal też pozostajemy w zarysowanym na początku tygodnia obszarze wahań. Z punktu widzenia ostatnich sesji widać rosnące znacznie popytu – zdecydowaną obronę rejonów wsparć technicznych, co sprzyjać powinno dalszej wspinaczce cen. Istotnym miejscem charakterystycznym jest nadal figura 1,3000. Najbliższy opór i jednocześnie sygnalna wyjścia na 1,3000 to okolice 1,2880. Wsparcie techniczne wyrysować można w pobliżu 1,2800.

RYNEK KRAJOWY

Nocne kwotowania na rynku złotego przyniosły kontynuację tendencji z poniedziałku, kiedy to zobaczyliśmy ceny nienotowane od połowy lutego. Nowe minima tego tygodnia to w przypadku USD/PLN 3,5402, a na rynku EUR/PLN 4,5486. Dzisiejsza sesja będzie zdominowana przez oczekiwanie na popołudniową decyzję Rady Polityki Pieniężnej, tym bardziej, że kalendarz makroekonomiczny dla Polski pozbawiony jest istotnych publikacji. WIG20 na otwarciu wzrósł ponad 2,5 procent, co zapowiada lepszą sesję w ślad za rynkami azjatyckimi, które dzisiaj zaświeciły na zielono. Tym samym środa zapowiada się bardzo ciekawie dla inwestorów.
O godzinie 08.41 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 4,5782, a za dolara 3,5599 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: godziny sesji nocnej przyniosły oczekiwaną kontynuację aprecjacji polskiej waluty. Na rynku pary USD/PLN dołek sięgnął poziomu 3,5400! Doszło w związku z tym do złamania minimum z poniedziałku. Z punktu widzenia porannego układu na wskaźnikach technicznych intra day znajdujemy się w końcowym etapie widocznej od wczoraj fali umocnienia złotego. Dalsze zmiany na rynku tej pary w dużym stopniu uzależnione będą od tego, co powie dzisiaj RPP oraz wartości dolara względem euro. Tak, czy inaczej poranne dołki określić można jako korzystne do przynajmniej krótkookresowego odnawiania długich pozycji. Najbliższy techniczny opór wyrysować można w przedziale 3,6280 – 3,6460. Nowe minima pojawiły się również na rynku pary EUR/PLN. Nocne minimum sięgnęło poziomu 4,5486! Potwierdzone zostały w związku z tym sygnały z poniedziałkowej sesji. Analizując obraz techniczny tej pary oraz sytuację na wskaźnikach technicznych intra day przyjąć można, że pogłębienie porannych dołków możliwe
jest już tylko w niewielkim zakresie, rośnie natomiast potencjał strony popytowej. Przyjąć można w związku z tym, że najbliższe godziny przyniosą kolejne wyraźne odreagowanie. Najbliższy techniczny opór to 4,6240 – 4, 6360.
Część makroekonomiczna: Arkadiusz Wiśniewski
Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi „rekomendacji” lub „doradztwa” w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

kurseurowaluty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)