Złoty i giełda najsilniejsze na świecie
Dzisiejsze notowania rozpoczęły się ponad 2-procentowymi wzrostami i kolor zielony był dominujący przez całą sesję. Wzrostom pomagały nienajgorsze nastroje w Zachodniej Europie, jednak wzrosty na tamtych parkietach były o wiele skromniejsze.
Prawa rynku już takie są, że to co najsilniej spadało w przypadku odbicia również pokazuje największą skalę wzrostów. Widać to wyraźnie w przypadku naszych banków, które tak niedawno notowały dwucyfrowe spadki swoich kursów, podczas gdy dzisiaj ruch był ponownie dwucyfrowy, ale w stronę przeciwną.
W przypadku indeksu WIG20 taniały jedynie akcje KGHM i Agory, która poinformowała o większej niż oczekiwano stracie za ostatni kwartał zeszłego roku. Kursowi nie pomagały zapewnienia o chęciach dalszych akwizycji czy szacunki oszczędności programu zwolnień na ok. 11 mln zł. O kosztach mówi zresztą coraz więcej spółek. W sytuacji, gdy strumień przyszłych przychodów jest coraz bardziej niepewny, to na czym skupiają się przedsiębiorstwa to kontrola i redukcja swoich wydatków.
Wzrostom na parkiecie nie przeszkadzały fatalne dane makro. Otóż, produkcja przemysłowa w styczniu spadła w stosunku rocznym o prawie 15 proc, czyli więcej niż prognozowano. Co prawda chwilowa reakcja w postaci zwiększonej podaży się pojawiła, ale prowzrostowe nastroje za oceanem nie zniechęcały byków do kontynuowania swoich zakupów. Ostatecznie WIG20 zamknął się ponad 5 proc. powyżej wczorajszych cen zamknięcia.
Na rynku walutowym zobaczyliśmy drugi dzień siły naszej waluty. Od samego rana więcej było chętnych na zakup złotego niż jego sprzedaż. Nawet Goldman Sachs poinformował w środę wieczorem, że zamyka swoje pozycje na naszym rynku walutowym. Broker liczył na 6 proc. zysk, ale udało mu się zainkasować aż 8 proc. na słabości złotego. Co warte podkreślenia, dobrze zachowywały się inne waluty regionu, więc Polska nie jest osamotnianą wyspą. Węgierski forint czy korona czeska również wykazują swoją siłę.
Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi