Złoty lekko traci przed FED'em
Poranny, środowy handel na rynku złotego przebiega pod znakiem lekkiego osłabienia polskiej waluty i oddalenia się od paro tygodniowych minimów na parach X/PLN. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1847 PLN za euro, 3,0455 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3835 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wzrosły do poziomu 4,147% w przypadku papierów 10-letnich.
Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym przebiegało pod znakiem lekkiego spadku wyceny złotego w ślad za drożejącym dolarem. Realizacja zysków przed zaplanowanym na dzisiaj zakończeniem posiedzenia FED wydaje się w pełni naturalna. Analogiczny ruch obserwowaliśmy na polskich papierach dłużnych po tym jak polskie obligacji skorzystały ze wzrostu cen na rynkach bazowych. Konsensus rynkowy zakłada, iż FED utrzyma gołębie stanowisko i zadeklaruje ewentualne ograniczenie QE dopiero w I kw. 2014r. Przy takim układzie mogą lekko dziwić tygodniowe szczyty na indeksie dolarowym co sugeruje, iż część graczy postanowiła jednak skrócić pozycje krótkie na USD licząc na zaskoczenie w postaci bardziej jastrzębiego FED’u. W przypadku złotego brak jest obecnie jakichkolwiek impulsów z kraju, stąd wycena polskiej waluty zależeć będzie od nastrojów na eurodolarze. Widoczna jest presja na pogłębienie korekty spadkowej ostatnich wzrostów, jednak skala ruchu pozostaje jak dotąd ograniczona.
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Większość inwestorów wyczekuje już wieczornych wieści z FED, a w szczególności komentarza i konferencji po posiedzeniu komitetu.
Z rynkowego punktu widzenia wykres EUR/PLN sugeruje nam, iż kolejne próby mocniejszego osłabienia złotego w ciągu sesji są konsekwentnie niwelowane sprowadzając się do symbolicznego spadku wartości PLN. Jesteśmy wiec świadkami realizacji analogicznego trendu co w ostatnich tygodniach, z tymże jego kierunek jest tym razem przeciwny. Dużo ciekawiej prezentuje się para USD/PLN, gdzie potencjalne wybicie okolic 3,05 PLN otwierałoby drogę do testu zakresu 3,077 PLN. Również koszyk BOSSA PLN sugeruje możliwość pogłębienia korekty. Sam układ rynkowy jest o tyle ciekawy, iż spodziewany gołębi FED powinien wesprzeć waluty CEE, tymczasem część inwestorów gra najwyraźniej pod zanegowanie oczekiwań.
Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |