ycipk-3mrog9

Złoty najwyżej od wyborów. Rząd Szydło zadowolony

Tak wysoko złoty względem dolara nie był jeszcze nigdy za rządów Beaty Szydło. Po dzisiejszych zmianach widać, że to decyzji nowego składu Rady Polityki Pieniężnej rynek przypisywał największe znaczenie. Te okazały się ostrożne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złoty najwyżej od wyborów. Rząd Szydło zadowolony
(Fot: Jacek Bereźnicki)
ycipk-3mrog9

Tak wysoko złoty względem dolara nie był jeszcze nigdy za rządów Beaty Szydło. Po dzisiejszych zmianach widać, że to od decyzji nowego składu Rady Polityki Pieniężnej rynek przypisywał największe znaczenie. Te okazały się ostrożne.

Złoty spadł dzisiaj poniżej poziomu 3,85 za dolara. To najlepsze notowanie polskiej waluty od końca października ubiegłego roku, czyli od ostatnich wyborów parlamentarnych. Za rządów premier Szydło tak dobrze jeszcze nie było.

Notowania tygodniowe złotego względem dolara

ycipk-3mrog9

Zmiany w RPP i wycofanie z jej składu członków, którzy nazywani byli "jastrzębiami" z racji ich nastawienia do polityki pieniężnej przeciwnej zbytniemu jej luzowaniu (tj. m.in. obniżaniu stóp procentowych) a zastąpienie osobami o przeciwnych poglądach, sprawiały, że rynek obawiał się szybkiego cięcia stóp procentowych NBP, co skutkowałoby osłabieniem polskiej waluty.

Założenie o takim scenariuszu dominowało na rynku. Wraz z gorszą oceną wiarygodności działań nowego rządu, a m.in. przez zwiększone wydatki budżetowe, złoty systematycznie tracił. Aż do dzisiaj.

Okazało się, że nowa Rada Polityki Pieniężnej nie jest aż tak "gołębia", żeby z miejsca obniżać stopy procentowe. Rynek walutowy natychmiast zareagował. Zarówno dolar jak i euro zaczęły tracić do złotego.

Podczas gdy większość międzynarodowych walut jest osłabianych przez banki centralne, np. w przypadku euro EBC obniżył wczoraj stopy i zwiększył dodruk, ujemną stopę depozytową ponad miesiąc temu wprowadzał Bank Japonii, a na podwyżkę rekordowo niskich stóp w USA czekać trzeba minimum pół roku (wg szacunków rynku terminowego), utrzymanie wskaźników polityki pieniężnej na niezmienionych poziomach znacząco wyższych od zera sprawia, że inwestowanie w złotego robi się relatywnie opłacalne.

ycipk-3mrog9

Kurs euro zszedł poniżej poziomu 4,29 zł, a dolara poniżej 3,85 zł. Euro na podobnym poziomie do złotego było ostatnio na początku stycznia, a dolar - w październiku ubiegłego roku.

Spadła też rentowność polskich obligacji rządowych. W przypadku papierów 10-letnich oprocentowanie na rynkach światowych wynosi teraz 2,87 proc., czyli 0,15 punktu procentowego niżej niż wczoraj. To będą wymierne oszczędności dla budżetu państwa, bo należy się spodziewać większego popytu na przetargach obligacji i niższych odsetek płaconych przez rząd.

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3mrog9

ycipk-3mrog9
ycipk-3mrog9