Trwa ładowanie...
euro

Złoty nieco słabszy do głównych walut

Złoty rozpoczął tydzień od osłabienia do głównych walut. O godzinie 17:10 kurs USD/PLN testował poziom 2,8303 zł, EUR/PLN 4,1560 zł, a CHF/PLN 2,7395 zł. W piątek pod koniec dnia kursy tych par kształtowały się odpowiednio na poziomach 2,8060 zł, 4,1310 zł i 2,7270 zł.

Share
Złoty nieco słabszy do głównych walut
Źródło: X-Trade Brokers DM
d20ilc7

Osłabienie polskiej waluty to przede wszystkim reakcja na nieznaczny spadek apetyty na ryzyko wywołany realizacją zysków na czołowych europejskich i amerykańskich giełdach. Negatywny wpływ miał też spadek kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,47 dolara. Inwestorzy nie zareagowali natomiast na opublikowane w południe wyniki akcji 52-tygodniowych bonów skarbowych. Ministerstwo Finansów sprzedało bony o wartości 1 mld zł. Średnia rentowność wyniosła 4,411 proc., a popyt 3,66 mld zł.

Poniedziałek nie przyniósł odpowiedzi, czy zbliżające się Walne PZU (najbliższy piątek), na którym może zostać podjęta decyzja o wypłacie dywidendy w wysokości 12 mld zł, wywoła zaniepokojenie inwestorów z rynku walutowego.

d20ilc7

W kolejnych dniach sytuacja na giełdach oraz notowania EUR/USD wciąż powinny decydować o tym w jakim kierunku podąży złoty. Uzupełnieniem tych dwóch czynników mogą być publikowane w środę dane nt. sierpniowej sprzedaży detalicznej w Polsce (prognoza: 6 proc.) oraz wyniki przeprowadzonej tego samego dnia aukcji obligacji.

Dzisiejsze osłabienie złotego nieznacznie wzmacnia stronę popytową, ale nie zmienia układu sił na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. To wymaga znacznie silniejszych wahań, które mogą mieć miejsce tylko wówczas, jeżeli pojawią się nowe silne impulsy.

Marcin R. Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.

d20ilc7

Podziel się opinią

Share
d20ilc7
d20ilc7