Trwa ładowanie...
d3etsx1
09-03-2017 09:38

Złoty pozostaje uśpiony przed dzisiejszymi doniesieniami z EBC

Warszawa, 09.03.2017 (ISBnews/ CMC Markets) - Od kilku tygodni złoty pozostaje bardzo spokojny. Na zmianę obrazy rynku nie wpłynęła wczoraj RPP. Dzisiejsza decyzja EBC prawdopodobnie również nie przyniesie przełomu. Inwestorzy zdają się czekać na przyszłotygodniowe doniesienia z najważniejszego z banków centralnych, czyli z amerykańskiej Fed.

d3etsx1
d3etsx1

Zakresy zmian kursu PLN są nieznaczne. Takiemu rynkowi łatwo dać się uśpić. Na wszelki wypadek warto dzisiaj obserwować kluczowe poziomy cen i uważniej śledzić notowania między godz. 13:45 a 14:30, gdy na rynek będą spływać interesujące komunikaty. Pułapy, które mogą wyrwać złotego z uśpienia, to 4,10 dla USD/PLN oraz 4,32 dla EUR/PLN.

W nocy poznaliśmy dane inflacyjne z Chin, jednak nie były one katalizatorem ruchów na głównych instrumentach finansowych. Wskazują one na dalszą presję na wzrost cen dóbr produkcyjnych. Rok do roku odnotowano ich zwyżkę o 7,8%. Jednocześnie jednak inflacja CPI okazała się znacznie mniejsza niż oczekiwano.

Niska zmienność występuje na głównych walutach do złotego, jak również na indeksie złotego. Podobnie jak na EUR/USD oraz na światowych giełdach, inwestorzy czekają na przyszłotygodniową decyzję Rezerwy Federalnej USA (Fed) ws. stóp procentowych. Szanse na ich podniesienie przekroczyły 80%, ale wygląda na to, że inwestorzy wolą poczekać z decyzjami do komunikatu po posiedzeniu Fed, który może pomóc w spekulowaniu o tempie i datach ewentualnych, kolejnych podwyżek stóp w USA.

Istotne będą informacje z Europejskiego Banku Centralnego, które poznamy dziś o 13:45. O ile nie oczekuje się zmian z polityce pieniężnej EBC, o tyle inwestorzy będą wyczekiwali komentarza, szukając wskazówek dotyczących kierunku i tempa przyszłych ruchów. Jeżeli po tych danych kurs EUR/USD nie odbije skokowo i jednocześnie pozostanie powyżej lokalnego dna z ostatnich dni (czyli 1,0494), to możemy mieć kolejny spokojny dzień na większości par walutowych, w tym na złotym.
Na samym PLN nie widać chęci wykreowania nowych trendów. Wśród najskuteczniejszych inwestorów aktywnych na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets również nie widać zdecydowania. Aktualnie 55% z nich oczekuje spadku kursu USD/PLN, podczas gdy w przypadku EUR/PLN 63% z nich oczekuje zwyżki.

Oprócz informacji z EBC, dziś po południu warto obserwować cotygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Wskaźnik, który poznamy o godz. 14:30, ma wynieść 235 tys.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d3etsx1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3etsx1