Złoty stabilny po publikacji krajowych danych
Dzisiejsze dane GUS nt. przeciętnego wynagrodzenia, oraz zatrudnienia w sierpniu nie wpłynęły znacząco na rynek. Dynamika płac wyniosła 3,5 proc. r/r (to mniej, niż oczekiwane 3,8 proc. r/r), a zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc. r/r (szacowano 0,8 proc. r/r). Nieco gorsze odczyty mogą być pokłosiem gorszej sytuacji w gospodarce - interesujące w tym względzie dane nt. produkcji przemysłowej poznamy jutro o godz. 14:00.
16.09.2014 | aktual.: 16.09.2014 17:06
Oczekuje się, że jej dynamika wyniosła w sierpniu zaledwie 0,7 proc. r/r wobec 2,3 proc. r/r. Ujemny odczyt automatycznie zwiększyłby prawdopodobieństwo 50 p.b. cięcia stóp w październiku, oraz wsparł rynek długu. Ale raczej nie złotego - tutaj dopiero mniej „jastrzębi” od oczekiwanego przekaz z wieczornego posiedzenia FED, który dałby pretekst do korekty ostatniego umocnienia się dolara, mógłby stać się pozytywnym impulsem dla złotego. Chociaż nie należy zapominać, że do kluczowego wydarzenia tego tygodnia urasta publikacja wyników szkockiego referendum w piątek rano. Jeżeli nie zrealizuje się scenariusz z 1995 r., jaki mieliśmy w przypadku kanadyjskiego Quebecu i Szkocja jednak wybierze niepodległość, to silna przecena brytyjskiego funta może doprowadzić do wyraźnego wzrostu awersji do ryzyka, co odbiłoby się na złotym.
Reasumując – EUR/PLN, zwłaszcza w ujęciu tygodniowym, jest w ciekawej konfiguracji pomiędzy mocnym wsparciem na 4,1750, jakie stanowi trzymiesięczna linia trendu wzrostowego, a oporem 4,2050-4,2200. Naruszenie któregokolwiek z poziomów może dać mocny impuls trendowy.
[ Wykres tygodniowy EUR/PLN
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
Z kolei na USD/PLN widać, że naruszenie 3,25 w ubiegłym tygodniu okazało się nietrwałe i rynek próbuje zawracać w dół. W takim układzie linia trendu wzrostowego od połowy lipca przebiega w okolicach 3,19. Powrót ponad 3,25 da impuls do ruchu w rejon 3,30-3,31.
[ Wykres tygodniowy USD/PLN
]( http://finanse.wp.pl/w1,USD,w2,PLN,notowania-waluty-online-waluta.html )
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy DM BOŚ
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |