Trwa ładowanie...

Złoty w lekkiej przecenie

Złoty ponownie w okolicach 4,18 za euro i 3,39 za franka po ogłoszeniu słabszych danych o bilansie płatniczym Polski. W USA Obama w orędziu o stanie państwa nakreśla politykę na kolejne cztery lata.

Złoty w lekkiej przecenieŹródło: internetowykantor.pl
d2ybzlh
d2ybzlh

Wczoraj ilość publikowanych danych była dość uboga. Nie przeszkodziło to jednak temu, by polskich analityków zaskoczyła informacja dotycząca bilansu płatniczego Polski. Dane za grudzień wypadły gorzej od oczekiwań. Saldo bilansu płatniczego wyniosło -1,204 mld euro, wobec -1,890 mld euro w analogicznym okresie poprzedniego roku. Oczekiwania były na poziomie -0,875 mld euro stąd przecena złotego, który po tych informacjach osłabił się do wszystkich głównych walut prócz funta. Kurs EUR/PLN osiągnął 4,1854, a CHF/PLN 3,3994. W tej chwili złotówka jest o około 2 grosze mocniejsza.

W USA odbyło się planowane orędzie prezydenta Obamy o stanie państwa. Najważniejsze punkty w polityce na drugą kadencję to podwyższenie płacy minimalnej w stanach o ponad 24% z 7,25 do 9 dolarów za godzinę pracy. Obama chce tym samym przeciwdziałać ubóstwu argumentując to tym, że jest to dostosowanie do kosztów życia jakie są teraz w USA. Obama zamierza także wywalczyć w kongresie ograniczenie dostępu do broni, chce wycofać także amerykańskich żołnierzy z Afganistanu i do przyszłego roku zakończyć tam wojnę. Zmiany gospodarcze dotyczyć będą przestawienia się USA na energię odnawialną, zawiązania porozumienia o wolnym handlu z Unią Europejską, ograniczenia wydatków budżetowych przez zmniejszenia dotacji państwowych oraz wypracowania kompromisu pomiędzy demokratami i republikanami. Obecnie te partie nie są w stanie dojść do porozumienia w najbardziej błahych sprawach.

Najważniejszymi informacjami dzisiaj będzie publikacja o godzinie 11:00 wskaźnika produkcji przemysłowej w Eurostrefie za grudzień. Analitycy oczekują spadku produkcji rok do roku o 2,2%, gdy w analogicznym okresie rok temu produkcja spadła o 3,7%. Jedyną szansą dla Eurostrefy jest produkcja niemiecka, gdyż to Niemcy, jako jedyna gospodarka, przejawiają oznaki ożywienia w tej grupie państw. Natomiast za oceanem opublikują o 14:30 wskaźnik sprzedaży detalicznej za styczeń mierzony miesiąc do miesiąca. W grudniu wzrósł o 0,5%, a analitycy spodziewają się teraz wzrostu o zaledwie 0,08%. Nie bez znaczenia będzie ilość wniosków o kredyt hipoteczny w USA, publikowana o godzinie 13:00.

Komentarze do wykresów:

d2ybzlh

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 17.01.2013 do 13.02.2013

Z krótkoterminowej perspektywy EUR/PLN porusza się obecnie w trójkącie. Ograniczone od góry linią spadkową znajdującą się w okolicach 4,1750 i linią wzrostową wyrysowaną z minimów, które miały miejsce od stycznia tego roku. Kurs obecnie próbował wybić się górą z trójkąta lecz po dwóch próbach kurs zmierza do dolnej linii wsparcia.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 17.01.2013 do 13.02.2013

d2ybzlh

Podobnie do EUR/PLN kurs CHF/PLN porusza się w trójkącie. Górne ramię trójkąta znajduje się obecnie na poziomie 3,3900, a dolna linia wsparcia na poziomie 3,3675. Kurs kilkukrotnie zbliżył się do górnego ograniczenia, lecz do przełamania nie nastąpiło. Prognozuje, że kurs będzie teraz próbował przebić dolną linię wsparcia i jeżeli by to się udało to spadek może zatrzymać się na zniesieniach Fibonacciego.

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 16.01.2013 do 13.02.2013

Dla USD/PLN znajduje się w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Po lekkim wybiciu się z tego trendu wczoraj, kurs powrócił poniżej linii oporu znajdującej się obecnie na poziomie 3,1050. Istotnym wsparciem jest także 50% zniesienie Fibonacciego, gdyż kurs kilkukrotnie zatrzymał się właśnie na tej linii. Jej przełamanie będzie świadczyło o dalszym umocnieniu się złotówki do dolara.

d2ybzlh

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 23.01.2013 do 13.02.2013

Z kolei dla GBP/PLN opory to poziomy 4,9050 i maksima z 24 stycznia na 4,9800. Wsparcia to poziomy 4,8250 i minima z 04 lutego na poziomie 4,7750.

Artur Baron
główny dealer walutowy
Internetowykantor.pl

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d2ybzlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ybzlh