Trwa ładowanie...
d3ulh70
09-10-2015 18:15

Złoty w piątek umocnił się względem większości walut

Złoty umocnił się w piątek w stosunku do większości walut. Analitycy sądzą, że przyczyniły się do tego wciąż niskie stopy procentowe w USA i zaufanie inwestorów do walut naszego regionu. Ok. godz. 18 euro kosztowało 4,22 zł, dolar 3,71 zł, a frank 3,86 zł.

d3ulh70

Ekspert DM BOŚ Konrad Ryczko w swoim komentarzu walutowych wskazał przede wszystkim na umocnienie polskiej waluty względem dolara.

"Ok. godz. 16 polska waluta notowała najmocniejszy wzrost wobec amerykańskiego dolara, zyskując ok. 0,8 proc. Wzrost popytu na złotego należy powiązać z utrzymującymi się dobrymi nastrojami wokół rynków wschodzących po tym, jak ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy zdają się odsuwać w czasie perspektywy podwyżek stóp w USA" - ocenił Ryczko.

Również zdaniem analityka Domu Maklerskiego mBanku Szymona Zajkowskiego spadek kursu dolara był bezpośrednio powiązany z czwartkową publikacją protokołu z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC), który ponownie odsunął w czasie podwyżkę stóp procentowych.

"Jego treść wskazała bowiem, że do podwyżek stóp we wrześniu wcale nie było tak blisko, jak można było przypuszczać po ostatnich wypowiedziach członków Rezerwy Federalnej (FED). Co więcej, obawy o pozostającą na uporczywie niskim poziomie inflację wskazały, że podwyżki kosztu pieniądza w tym roku możemy się wcale nie doczekać. Nie powinno więc dziwić, że dziś dolar wyraźnie tracił na wartości" - zaznaczył Zajkowski.

d3ulh70

Podkreślił również, że wydłużenie okresu rekordowo niskich stóp w USA to pozytywna informacja dla złotego, gdyż "zachęca inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału na rynkach z wyższym oprocentowaniem, takich jak polski".

Zajkowski dodał również, że jeśli przyszłotygodniowe wypowiedzi przedstawicieli FED podtrzymają nastroje inwestorów, to złotówka może nadal się umacniać. Według niego, w przyszłym tygodniu kurs dolara może spaść poniżej 3,70 zł, euro do 4,20 zł, a franka szwajcarskiego do 3,85 zł.

d3ulh70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ulh70