Trwa ładowanie...
d2np2r0
12-11-2015 09:29

Złoty zwyżkuje w relacji do dolara mimo umocnienia USD

Warszawa, 12.11.2015 (ISBnews/ CMC Markets) - Ze względu na Dzień Niepodległości polski rynek był w środę zamknięty, ale na globalnym rynku walutowym bynajmniej nie panowała świąteczna atmosfera. Kurs EUR/USD rozpoczął dzień od spadków, zniżkując w pierwszej jego połowie ponad 0,5%. Po południu EUR/USD odrobił część strat, osiągając poziom 1,0750, jednak w dalszym ciągu wyraźnie widać słabość euro wobec dolara.

Share
d2np2r0

Inwestorzy nadal dyskontują potencjalną podwyżkę stóp procentowych przez Fed na grudniowym posiedzeniu oraz spekulacje odnośnie dalszych planów Europejskiego Banu Centralnego (EBC) w kwestii dalszego luzowania polityki monetarnej. Pierwsze, znacząco wpływa na umacnianie się dolara wobec większości światowych walut, natomiast drugie ciągnie w dół euro. Indeks dolara utrzymuje się w okolicach szczytu, wyznaczonego w miniony piątek, po publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy.

W przypadku pary USD/PLN sytuacja wygląda jednak odmiennie i to polski złoty, podobnie jak w dwóch poprzednich dniach, jest obecnie górą. Rodzimej walucie ciążyła wcześniej polityczna niepewność, która po ogłoszeniu składu nowego rządu stała się mniej dotkliwa. Kurs USD/PLN spadł w okolice poziomu 3,9245, czyli wsparcia wyznaczonego przez poprzez lokalny szczyt z końca października. Dodatkowo analiza techniczna na jednodniowym wykresie wskazuje na realizację spadkowej formacji podwójnego szczytu, która w krótkim terminie może pomagać złotemu.

Jeszcze silniejsze umocnienie złotego widoczne jest na parze EUR/PLN, notowanej w okolicach poziomu 4,2160. Dodatkowo podaży sprzyjać może pokonanie wsparcia na poziomie 4,22.
Interesująco natomiast przedstawia się sytuacja wśród klientów CMC Markets, gdzie zarówno w przypadku pary USD/PLN jak i EUR/PLN dominują obecnie pozycje długie. Może to świadczyć o tym, iż po umocnieniu się złotego inwestorzy oczekują, że może się on w najbliższych godzinach osłabić.

Kalendarium makroekonomiczne jest dziś bogate w dane ekonomiczne. Oprócz ważnych dla rynku walutowego odczytów dotyczących inflacji w Niemczech, Francji i Irlandii, na zachowanie rynku mogą również wpłynąć dane dotyczące produkcji przemysłowej w Unii Europejskiej. Gorsze od oczekiwań wskaźniki mogą wzmocnić w inwestorach przekonanie o potrzebie interwencji ze strony EBC. Również dane o zatrudnieniu za oceanem mogą się odbić szerokim echem, gdyż aktualnie nawet neutralne odczyty mogą być interpretowane jako dowody na umacnianie się amerykańskiej gospodarki, a zatem przybliżać zacieśnianie polityki pieniężnej w USA.

Maciej Leściorz - dyrektor ds. sprzedaży i edukacji, CMC Markets

(ISBnews/ CMC Markets)

d2np2r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2np2r0