Trwa ładowanie...

Zmiana sytuacji funta po danych z Wielkiej Brytanii

Spadek cen brytyjskiej waluty został przerwany pod koniec ubiegłego tygodnia jednakże wtorkowe dane ponownie przekonały inwestorów do sprzedaży funta.

Share
Zmiana sytuacji funta po danych z Wielkiej Brytanii
Źródło: Eastnews, Fot: AFP/EAST NEWS
dh8icfu

Funt przerwał proces odrabiania strat z ostatnich miesięcy. Sytuację na rynku tej waluty we wtorek zmieniły dane opublikowane przez brytyjski urząd statystyczny. Nie da się jednak ukryć, że w ciągu ostatniego miesiąca funt zyskał do złotego aż 25 groszy, co z pewnością ucieszy Polaków pracujących na Wyspach.

Brytyjska waluta we wtorek kosztuje 5,14 zł. To o 7 groszy mniej w stosunku do ceny z początku września, ale znacznie więcej, porównując jego wartość do sierpniowego "dołka". Funt był najtańszy 16 sierpnia, kiedy kosztował 4,89 zł. Szkodliwym czynnikiem było nieoczekiwane zwycięstwo zwolenników Brexitu w referendum oraz szum informacyjny związany z tą sprawą obecny po głosowaniu.

Wzrost wartości funta to dobra wiadomość dla osób, które pracują na Wyspach, gdyż za zarobione pieniądze otrzymają więcej złotych. W gorszej sytuacji są jednak turyści oraz osoby wybierające się na zakupy do Wielkiej Brytanii. Wzrost kursu funta powoduje, że tamtejsze dobra i usługi są droższe dla osób zarabiających w złotych.

dh8icfu

Zmiana wartości funta na przestrzeni dwóch ostatnich miesięcy

Odbicie nastąpiło w połowie sierpnia. Nastroje poprawiły m.in. lepsze dane dotyczące brytyjskiego przemysłu oraz sektora usług. Opublikowane indeksy PMI w obu przypadkach pokonały oczekiwania inwestorów. Niedługo po tym rozpoczęli oni realizację zysków.

Spadek cen brytyjskiej waluty został przerwany pod koniec ubiegłego tygodnia, jednakże wtorkowe dane ponownie przekonały inwestorów do sprzedaży funta. Według najnowszych publikacji urzędu statystycznego Wielkiej Brytanii, w sierpniu wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 0,6 procent rok do roku. Rosły one zatem wolniej niż przewidywano. Podobnie było w przypadku cen producentów. Wzrosły one w ubiegłym miesiącu o 0,8 procent rok do roku.

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu