Trwa ładowanie...
d4gaf56

Zmiana w harmonogramie prywatyzacji Lotosu; oferty można składać do 18 marca

15.12. Warszawa (PAP) - Minister Skarbu Państwa przesunął termin składania ofert na kupno 53,2 proc. akcji Grupy Lotos z 4 lutego na 18 marca - poinformował resort w ogłoszeniu...

Share
d4gaf56

15.12. Warszawa (PAP) - Minister Skarbu Państwa przesunął termin składania ofert na kupno 53,2 proc. akcji Grupy Lotos z 4 lutego na 18 marca - poinformował resort w ogłoszeniu prasowym. Przesunięcie terminu związane jest z koniecznością uwzględnienia w memorandum informacyjnym założeń ogłoszonej przez spółkę strategii do 2015 roku.

Zmienił się również termin, w którym inwestorom zostanie udostępnione memorandum. Według nowego harmonogramu potencjalni inwestorzy będą mogli zgłaszać zainteresowanie kupnem papierów i odbierać memorandum od 28 stycznia 2011 roku do 14 marca 2011 roku (poprzedni termin to 15 grudnia 2010 - 31 stycznia 2011).

Resort poinformuje inwestorów o swojej decyzji do 4 kwietnia 2011 roku.

d4gaf56

Jak podano w ogłoszeniu, zmiany terminów mają na celu umożliwienie uzgodnienia odpowiednich postanowień zawartych w memorandum informacyjnym, dotyczących zobowiązań potencjalnego inwestora, ze strategią kapitałową grupy do 2015 roku, zatwierdzoną przez radę nadzorczą 16 listopada.

Minister Skarbu Państwa pod koniec października zaprosił do negocjacji w sprawie nabycia 69.076.392 akcji Grupy Lotos, stanowiących 53,2 proc. kapitału zakładowego firmy. Do negocjacji zaproszono zainteresowane podmioty "ze szczególnym uwzględnieniem tych, których przedmiot działalności obejmuje górnictwo ropy naftowej".

Przedmiotem negocjacji będzie w szczególności cena za akcje Lotosu oraz struktura transakcji, zapewniająca sprzedaż wszystkich posiadanych przez Skarb Państwa akcji. Negocjacje będą dotyczyć też zobowiązań inwestycyjnych, zobowiązań w zakresie ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników, a także innych zobowiązań potencjalnych inwestorów, zarówno wobec skarbu państwa jak i spółki, gwarantujących rozwój firmy, zachowanie jej rentowności i konkurencyjnej pozycji.

Zbycie przez Skarb Państwa akcji spółki ma nastąpić po zatwierdzeniu oferty przez Radę Ministrów, z jednoczesną zmianą w dokumentach "Polityka energetyczna Polski do 2030 r." oraz "Polityka Rządu RP dla przemysłu naftowego w Polsce".

Grupa Lotos jest drugim po PKN Orlen producentem paliwa w kraju. Skarb Państwa posiada pakiet kontrolny gdańskiej spółki; jest właścicielem 53 proc. akcji. (PAP)

morb/ gor/

d4gaf56

Podziel się opinią

Share
d4gaf56
d4gaf56