Trwa ładowanie...
d2muyob
22-07-2015 10:00

Zmiany na EUR/USD mogą nadal wyznaczać ścieżkę dla złotego

Warszawa, 22.07.2015 (ISBnews/ Admiral Markets) - Środowy poranek przynosi ograniczone wahania złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 09:35 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1262 zł, a USD/PLN 3,7724 zł. Wczoraj, w następstwie zdecydowanego odbicia w górę kursu eurodolara, wspólna waluta zakończyła dzień mocniejsza do złotego, podczas gdy dolar się osłabił. Dziś w dalszym ciągu zmiany na EUR/USD mogą wyznaczać ścieżkę zmian dla złotego.

d2muyob
d2muyob

Potencjalnych impulsów dla krajowego rynku walutowego w dalszym ciągu należy szukać na rynkach globalnych. Wprawdzie jeszcze przed południem w Sejmie pojawi się prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), który przedstawi sprawozdanie z działalności banku centralnego w roku 2014, ale nie będzie to miało najmniejszego wpływu na notowania złotego. Podobnie jak ewentualne komentarze Marka Belki nt. polityki monetarnej, jakie mogą paść podczas rozmowy z dziennikarzami. Takiego wpływu będzie również pozbawiona popołudniowa publikacja przez GUS lipcowych danych nt. koniunktury gospodarczej.

Uwaga rynków globalnych, a więc i krajowych graczy, będzie za to się koncentrować na doniesieniach z Grecji i USA. Grecki parlament zajmie się dziś drugą częścią reform uzgodnionych z wierzycielami podczas ostatniego szczytu strefy euro, które to reformy mają warunkować przyznanie Grecji kolejnej pomocy finansowej. Rynki zakładają, że reformy te zostaną przegłosowane. I to już jest w cenach. Każdy inny scenariusz wywoła obawy inwestorów, zwiększając wśród nich awersję do ryzyka. To zaś spowoduje wyprzedaż złotego. Zwłaszcza w relacji do dolara.

Innym ważnym wydarzeniem dnia, ale tak samo jak w przypadku Grecji nie wydarzeniem kluczowym, będzie popołudniowa publikacja danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Oczekuje się, że w czerwcu sprzedaż domów na rynku wtórnym podskoczyła o 0,9% w relacji miesięcznej. Lepsze dane wzmocnią dolara. W tym również w relacji do złotego. Słabsze wywołają odwrotną reakcję.

Sytuacja i nastroje na rynkach globalnych wyznaczają obecnie trendy w notowaniach EUR/PLN i USD/PLN. Ten stan szybko się nie zmieni. Przynajmniej do momentu publikacji kolejnej serii danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki, a więc do połowy sierpnia. Do tego czasu można oczekiwać, że z jednej strony złoty będzie podążał w ślad za EUR/USD. Z drugiej natomiast, po tym jak zniknęły obawy o Grecję, będzie utrzymywać się lekka presja na umocnienie polskiej waluty.

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

(ISBnews/ Admiral Markets)

d2muyob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2muyob