Trwa ładowanie...

Zmiany w dowodach osobistych. W przyszłym roku nowa generacja dokumentów

Od marca 2019 roku mają być już wydawane dowody osobiste z warstwą elektroniczną, tak zwane e-dowody. Rząd przyjął w środę projekt przepisów w tej sprawie.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Zmiany w dowodach osobistych. W przyszłym roku nowa generacja dokumentówŹródło: East News, fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS
d4565hc
d4565hc

Każdy właściciel dowodu osobistego będzie mógł wymienić go na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela - podaje Centrum Informacyjne Rządu w środowym komunikacie.

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej ("profil osobisty"), który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Będzie to wyglądało tak, że nowy dowód będziemy przykładać do czytnika i wpisywać kod PIN.

d4565hc

Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat).

Zobacz też: Nowe dowody już w 2019 roku. Państwo wypełni wniosek za obywatela

W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym, tak zwanym podpisem osobistym. Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Włączenie funkcji podpisu osobistego dodatkiem leżącym w gestii posiadacza dowody, ale nie będzie to opcja obowiązkowa.

E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w przychodniach zdrowia - czytamy w rzadowym komunikacie. Nowy dokument tożsamości będzie też miał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach. W e-dowodzie będzie też miejsce na zamieszczenie podpisu kwalifikowanego.

d4565hc

Wymiana dowodów potrwa do 2029 roku.

Przepisy umożliwiające wprowadzenie nowych dowodów to nowelizacja ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. W środę Rada Ministrów przyjęła jej projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d4565hc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4565hc