Zmiany w dowodach osobistych. W przyszłym roku nowa generacja dokumentów

Od marca 2019 roku mają być już wydawane dowody osobiste z warstwą elektroniczną, tak zwane e-dowody. Rząd przyjął w środę projekt przepisów w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od marca 2019 roku będzie można dostać nowy e-dowód.
Od marca 2019 roku będzie można dostać nowy e-dowód. (East News, Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EAST NEWS)
WP

Każdy właściciel dowodu osobistego będzie mógł wymienić go na dowód z warstwą elektroniczną przed upływem ważności posiadanego dokumentu. Dowody wydane bezterminowo będę podlegały wymianie jedynie na wniosek jego właściciela - podaje Centrum Informacyjne Rządu w środowym komunikacie.

Nowy dowód będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Ma służyć do jego uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowy dowód wyposażony będzie w środek identyfikacji elektronicznej ("profil osobisty"), który umożliwi potwierdzenie tożsamości w usługach online. Będzie to wyglądało tak, że nowy dowód będziemy przykładać do czytnika i wpisywać kod PIN.

WP

Pilotażowo e-dowody testowano już w ubiegłym roku. Czytaj więcej tutaj

Profil osobisty będzie zamieszczany w dowodzie osobistym każdej osoby pełnoletniej i mającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych (chodzi np. o osobę małoletnią, która ma 13 lat).

Zobacz też: Nowe dowody już w 2019 roku. Państwo wypełni wniosek za obywatela

WP

W nowym dowodzie będą zamieszczane także dane pozwalające opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym, tak zwanym podpisem osobistym. Będzie on tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Włączenie funkcji podpisu osobistego dodatkiem leżącym w gestii posiadacza dowody, ale nie będzie to opcja obowiązkowa.

Zobacz też: Wzór nowego dowodu osobistego już we wrześniu. Ministerstwo Cyfryzacji ma harmonogram zmian

E-dowód będzie pozwalał potwierdzać obecność jego posiadacza w przychodniach zdrowia - czytamy w rzadowym komunikacie. Nowy dokument tożsamości będzie też miał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną "zdjęcie twarzy"), która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach. W e-dowodzie będzie też miejsce na zamieszczenie podpisu kwalifikowanego.

Wymiana dowodów potrwa do 2029 roku.

WP

Przepisy umożliwiające wprowadzenie nowych dowodów to nowelizacja ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. W środę Rada Ministrów przyjęła jej projekt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

WP
WP