Trwa ładowanie...
d7y9dtk

Zmiany w OFE zwiększą zmienność FI, mogą przyspieszyć przyjęcie euro - BNP Paribas (opinia)

...

d7y9dtk
d7y9dtk

28.06. Warszawa (PAP) - Proponowane zmiany w OFE mogą zwiększyć zmienność na polskim rynku długu i przyspieszyć przyjęcie przez Polskę euro - ocenia BNP Paribas.

"Rola OFE jako głównych inwestorów na lokalnym rynku długu będzie co najmniej stopniowo wygaszana, co sugeruje zbliżający się wzrost zmienności na rynku" - napisano w piątkowym raporcie BNP Paribas.

"Reforma emerytalna zmniejszy dług publiczny, zatem premia za ryzyko fiskalne powinna spaść. Rząd będzie również w stanie zwiększyć wydatki budżetowe i deficyt" - dodano.

BNP Paribas zauważa, że dzięki reformie Polska może szybciej przyjąć euro.

d7y9dtk

"Zmiany w systemie emerytalnym, dzięki zmniejszeniu długu publicznego i potencjalnie niższym spreadom do rentowności na rynkach bazowych, mogą w ostatecznym rozrachunku przyspieszyć wejście Polski do strefy euro" - napisano w raporcie.

"Wątpimy jednak, by takie strategiczne cele były głównym powodem reformy" - zaznaczono.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym: likwidację obligacyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE i dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką.(PAP)

fdu/ jtt/

d7y9dtk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7y9dtk