Zmniejszenie obaw o sytuację na Węgrzech
Dziś złoty rozpoczął sesję od umocnienia, a notowania EUR/PLN zniżkowały nawet chwilowo pod poziom 4,1000. Złoty w nadchodzących godzinach będzie najprawdopodobniej konsolidował się powyżej tej wartości.
21.07.2010 11:08
Obawy o przyszłość pomocy finansowej dla Węgier słabną. Inwestorzy odczytują postawę rządu jako zagranie polityczne przed wyborami samorządowymi, jakie mają odbyć się jesienią bieżącego roku. Do tego czasu Węgry powinny zakończyć negocjacje z pożyczkodawcami (MFW i UE) z pozytywnym rezultatem. Obecnie jednak rząd chce prawdopodobnie pokazać, iż nie jest zwolennikiem restrykcyjnej polityki fiskalnej za wszelką cenę, co może poprawić notowania rządzącej partii Fidesz przed wyborami, po tym jak w bieżącym roku wprowadzono szereg cięć wydatków, by ratować tegoroczny budżet.
Z istotnych wydarzeń w regionie, dziś będzie miała miejsce aukcja 9-letnich czeskich obligacji. Maksymalna wartość oferty została ustalona na poziomie 8 mld koron. Po wczorajszej aukcji węgierskich 3-miesięcznych papierów skarbowych, w czasie której ograniczono ofertę o 10 mld forintów ze względu na zbyt wysokie oprocentowanie, inwestorzy zapewne zwrócą uwagę na popyt w czasie dzisiejszego przetargu.
We wtorek w notowaniach EUR/USD po nieudanej próbie trwałego przebicia psychologicznej bariery 1,3000 obserwowaliśmy dynamiczne odreagowanie. Wartość euro względem dolara spadła aż do 1,2840, dzisiaj jednak konsoliduje się w pobliżu 1,2900. W najbliższych godzinach w notowaniach kursu tej pary walutowej powinna być kontynuowana konsolidacja. Wzrosty zmienności należy spodziewać się po godz. 16.00 w czasie wystąpienia prezesa Fed przed Komisją Bankową Senatu USA. B. Bernanke będzie zdawał półroczne sprawozdanie na temat polityki pieniężnej. Wczoraj na rynku pojawiły się pogłoski, że Fed może wkrótce podjąć dodatkowe działania mające na celu ożywienie akcji kredytowej. W trakcie dzisiejszego przemówienia szefa Rezerwy Federalnej będą się oni doszukiwać wskazówek na ten temat. Działania wspierające płynność to element łagodzenia polityki pieniężnej. Ich podjęcie będzie przemawiać za osłabieniem dolara i wzrostem EUR/USD w krótkim terminie. Spowodować one mogą wzrost dodatniej korelacji pomiędzy eurodolarem i
giełdami, bowiem łagodzenie polityki pieniężnej w USA jest dobrą informacją dla tamtejszych giełd.
Na rynku wciąż trwają spekulacje na temat stress-testów przeprowadzanych w europejskich instytucjach finansowych, których wyniki powinniśmy poznać w piątek. Jak wynika z nieoficjalnych informacji zakładać będą one 3 scenariusze z czego jeden uwzględni głęboki kryzys na rynku europejskiego długu skarbowego. Pojawiają się różne spekulacje na temat wyników tych testów. Z najnowszych wynika, że wskażą one na konieczność zwiększenia kapitałów przez banki. Do pogłosek tych nie należy przykładać zbyt dużej wagi. Z ostatecznymi ocenami warto wstrzymać się do czasu publikacji oficjalnych wyników.
Joanna Pluta
Tomasz Regulski
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.