Zmodernizowano wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie

Wielki piec w hucie ArcelorMittal Poland w Krakowie został wyremontowany i, po trzech miesiącach przerwy, rozpalony. Obiekt, który teraz ma jeden z najnowocześniejszych w Europie układów chłodzenia, ma działać przez ok. 20 lat. Koszt remontu to ponad 175 mln zł.

11.08.2016 13:50

Wielki piec to instalacja, która pracuje 24 godziny na dobę. Po rozpaleniu nie może zostać zatrzymana.

Dzięki wyremontowanemu obiektowi możliwa będzie produkcja w Krakowie ok. 1,8 mln ton stali rocznie. "Będzie to produkcja klasy światowej, ponieważ zmodernizowane instalacje dają produkty lepszej jakości" - powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor krakowskiej huty Grzegorz Maracha.

Wskazał także, że remont miał na celu utrzymanie miejsc pracy. W krakowskim oddziale ArcelorMittal jest zatrudnionych ponad 3,5 tys. osób. Huta ma też wpływ na zatrudnienie w firmach z nią kooperujących i branżach pokrewnych.

Piec nr 5, jedyny wielki piec w hucie, zmodernizowano również z myślą o środowisku naturalnym. Dzięki odnowieniu elektrofiltrów jednostka spełnia normy emisji do powietrza, które wejdą w życie w jesieni 2018 r. Dzięki nowemu zamkniętemu układowi chłodzenia huta nie będzie już pobierała wody z Wisły na potrzeby chłodzenia wielkiego pieca, a modernizacja i wymiana nagrzewnic pozwoli osiągnąć wyższą temperaturę gorącego dmuchu (powietrze o temperaturze powyżej 1100 st. C), co przełoży się na mniejsze zużycie koksu.

Specjalistka ochrony środowiska Jolanta Zawitkowska podkreśliła, że trzymiesięczne zawieszenie działalności pieca nie znalazło odzwierciedlenia w wynikach pomiarów pyłu zawieszonego (PM10) na stacjach monitoringowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ).

"Mimo, że w tym czasie nie miały miejsca żadne emisje pyłowe ani z wielkiego pieca, ani ze stalowni, wartości odnotowane na tych stacjach są porównywalne z wartościami z tego samego okresu w 2014 i 2015 r., kiedy huta pracowała w pełnym cyklu produkcyjnym. Potwierdza to, że zanieczyszczenie powietrza w Krakowie jest związane przede wszystkim z niską emisją - powiedziała.

Niska emisja to głównie emisja komunikacyjna i pochodząca z lokalnych kotłowni węglowych i pieców domowych.

Kierownik remontu Gabriel Gilis przewiduje, że wyremontowany wielki piec będzie działał przez ok. 20 lat. "Rekord pracy takiego pieca padł w Japonii i wynosił 23 lata" - powiedział.

Zaznaczył, że najcenniejszą częścią wielkiego pieca jest zamknięty układ chłodzenia. "To jeden z najnowocześniejszych takich układów w Europie" - podkreślił. Budowa nowego zamkniętego układu chłodzenia kosztowała ponad 4 mln zł.

W trakcie generalnego remontu nastąpiła wymiana "garu" (czyli wyłożenia węglowego) pieca, montaż 1700 ton nowych chłodnic i 24 nowych zestawów dyszowych, które uszczelniły piec. Zmodernizowany został system automatyki i sterowania pieca - ostatnia modernizacja w tym zakresie była realizowana w połowie lat 90. Wymieniono nowe bloki węglowe i wiele innych elementów.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego; w jej skład wchodzi pięć hut - w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia 10,7 tys. osób. Należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)