Trwa ładowanie...

Znakują jeziora na Mazurach. Trwają prace na 150 km

Na Mazurach trwa znakowanie szlaków żeglugowych. Prace obejmują około 150 km tras i polegają na rozstawieniu boi oraz znaków brzegowych. Znakowane są przeszkody znajdujące się pod wodą i wyznaczana głębokość szlaku - poinformowały Wody Polskie.

Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim ruszy pod koniec kwietnia (zdj. ilustracyjne)Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim ruszy pod koniec kwietnia (zdj. ilustracyjne)Źródło: East News, fot: Marek Michalak
d34seuv
d34seuv

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich wyznaczany jest szlak główny z Węgorzewa przez Giżycko i Mikołajki do Rucianego-Nidy - podała Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Wód Polskich z Białegostoku.

Ustawianych jest także pięć szlaków bocznych: na jeziorze Śniardwy do Okartowa, na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka I i II i jeziora Nidzkiego, w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie), z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty i kanał Piękna Góra oraz szlak boczny z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Wielkie Jeziora Mazurskie. Rozpoczęło się znakowanie szlaków

Jak wyjaśniła rzeczniczka, w 2024 r. zakończono wszystkie prowadzone w systemie Wielkich Jezior Mazurskich kompleksowe prace remontowe.

Na wodniaków czekają zmodernizowane kanały i odnowione śluzy, które nie tylko poprawiły estetykę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo żeglugi. Termin zakończenia oznakowania szlaków na Mazurach planowany jest 22 kwietnia - podkreśliła rzeczniczka.

Równolegle trwa ustawianie szlaku żeglugowego na Kanale Augustowskim. Ustawione są już boje żeglugowe na odcinku od śluzy Augustów do rzeki Klonownica. W ubiegłym roku na całej długości drogi wodnej Kanał Augustowski wymieniono oznakowanie nawigacyjne; jest ono dostosowane do obowiązujących norm prawnych.

W ubiegłym sezonie najpopularniejszą śluzą na Kanale Augustowskim była śluza Przewięź, przez którą prześluzowało się ponad 5,5 tys. jednostek. Śluza na początku tego sezonu żeglugowego będzie wyłączona z ruchu jednostek pływających ze względu na trwający remont. Do ponownego użytku śluza Przewięź zostanie oddana na początku czerwca - podała Szerenos-Pawilcz.

d34seuv

Kiedy rusza sezon żeglugowy?

Sezon żeglugowy na Kanale Augustowskim ruszy pod koniec kwietnia. Natomiast z powodu podwyższonego stanu wód na Narwi, oznakowanie szlaku nastąpi nieco później, niemniej jednak otwarcie sezonu żeglugowego i tu zaplanowane jest pod koniec kwietnia.

Przypominamy, że sezon żeglugowy oficjalnie uznaje się za otwarty po wydaniu przez Wody Polskie komunikatu nawigacyjnego - zaznaczyła rzeczniczka.

Urlop na Mazurach?

Jak już pisaliśmy w WP Finanse, coraz więcej osób, które poszukują spokojnego miejsca na wakacje, czy urlop poza sezonem, bierze pod uwagę Mazury. Jednak czy Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to dobry kierunek dla naszego portfela? W 2024 roku ceny za tygodniowy pobyt w domku letniskowym wahają się od 810 do 2400 zł. Ta rozpiętość cenowa odzwierciedla różnorodność ofert, od bardziej podstawowych opcji po domki oferujące wysoki standard i dodatkowe udogodnienia, takie jak własny pomost czy dostęp do sauny.

d34seuv

Dla tych, którzy poszukują bardziej ekonomicznych opcji, kwatery prywatne i gospodarstwa agroturystyczne na Mazurach prezentują się jako atrakcyjna alternatywa. Tutaj cena za tygodniowy pobyt dla pary może wynieść maksymalnie 1400 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d34seuv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34seuv