Trwa ładowanie...
d1ltpb7

Zniesienie na Cyprze limitu przepływu kapitałów za kilka tygodni - minister finansów Cypru

26.03. Londyn (PAP/Reuters) - Zniesienie ograniczeń w przepływach kapitałowych jest kwestią tygodni - powiedział minister finansów Cypru Michalis Sarris. Limity dotyczące...

Share
d1ltpb7

26.03. Londyn (PAP/Reuters) - Zniesienie ograniczeń w przepływach kapitałowych jest kwestią tygodni - powiedział minister finansów Cypru Michalis Sarris. Limity dotyczące przesyłania pieniędzy wprowadzono na Cyprze, by zapobiec odpływowi kapitału po planowanym na czwartek otwarciu banków.

"Myślę, że mówimy tu o kwestii tygodni. Tak to rozumiem" - oświadczył Sarris we wtorek radiu BBC. Minister jest przekonany, że odpływy kapitału będą bardziej kontrolowane w miarę wprowadzania w życie programu pomocowego dla wyspy.

W poniedziałek prezydent Cypru Nikos Anastasiadis poinformował, że nałożenie przez bank centralny ograniczeń dotyczących przepływów kapitałowych "to tylko tymczasowe rozwiązanie, które będzie stopniowo rozluźniane".

d1ltpb7

W miniony weekend parlament cypryjski przegłosował ustawę o kontroli kapitałowej, która umożliwia rządowi zablokowanie wypływu kapitału z banków. Zgodnie z prawem unijnym może to nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. w przypadku zagrożenia finansowej stabilności państwa. Będzie to precedens w strefie euro.

Wszystkie banki na Cyprze mają zostać otwarte w czwartek. Zamknięto je 16 marca, aby uniemożliwić ich klientom masowe opróżnianie kont w reakcji na zapowiedzi obłożenia części depozytów jednorazowym podatkiem. Od wprowadzenia takiej opłaty przez pewien czas strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzależniały przyznanie Cyprowi 10 mld euro pomocy finansowej. Ostatecznie zrezygnowano z planów opodatkowania depozytów.

Dzięki porozumieniu, zawartemu w Brukseli w nocy z niedzieli na poniedziałek, Cypr pomoc tę otrzyma. W zamian rząd w Nikozji ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje też likwidację banku Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro. (PAP)

jhp/ ap/ ana/

d1ltpb7

Podziel się opinią

Share
d1ltpb7
d1ltpb7