Trwa ładowanie...

ZNP: jakość edukacji to wykształceni, dobrze wynagradzani nauczyciele

Gwarancją jakości nauczania jest kadra wykwalifikowanych i odpowiednio
wynagradzanych nauczycieli, nauczycieli mających silną i stabilną pozycję zawodową,
wykorzystujących w pracy pełną gamę swoich umiejętności

ZNP: jakość edukacji to wykształceni, dobrze wynagradzani nauczycieleŹródło: Thinkstock
d28zpxq
d28zpxq

Napisał to w specjalnym liście z okazji zbliżającego się rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2013/2014.

"Wszystko zaczyna się od dobrego nauczyciela: nauka alfabetu, odkrywanie świata, poznawanie innych ludzi i kultur, poszukiwanie nowych rozwiązań. Dziś, dzięki nowym technologiom edukacja jest niemal wszechobecna. Tylko najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa wyświetla prawie dwa miliardy stron na całym świecie poświęconych edukacji. Ale niekwestionowanymi przewodnikami po tym świecie byli, są i będą nauczyciele" - ocenił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zdaniem Broniarza, zbliżający się rok szkolny będzie trudny z powodu niżu demograficznego. "Od wielu miesięcy, członkowie ZNP w całej Polsce starają się zachować jak najwięcej miejsc pracy w oświacie i nie dopuścić do zwolnień nauczycieli. Zabiegamy o każdą godzinę, o każdy etat czy część etatu. Dla nas każdy pracownik jest ważny, nawet kiedy zewsząd słyszymy, że z powodu zapaści demograficznej, Polska nie potrzebuje już tylu nauczycieli. Głęboko się z tym nie zgadzamy" - zaznaczył.

d28zpxq

Prezes ZNP podkreślił, że rząd powinien dołożyć wszelkich starań, by zatrzymać wysoko wykwalifikowanych pedagogów w zawodzie i wykorzystać ich umiejętności w pełniejszym niż dotychczas zakresie. "Potrzebujemy ogólnopolskiego programu wsparcia nauczycieli!" - napisał.

Według niego, "niż demograficzny nie musi być ciosem wymierzonym w najlepiej wykształconą grupę zawodową w kraju". "Powinien być początkiem projakościowych zmian w edukacji, polegających m.in. na zmniejszeniu liczby uczniów w klasie, objęciu wychowaniem przedszkolnym wszystkich dzieci, wydłużeniu czasu opieki świetlicowej, zapewnieniu wsparcia nie tylko uczniom o specjalnych potrzebach, ale także ich rodzinom" - zaproponował.

Broniarz życzył nauczycielom powodzenia i wytrwałości w realizacji ambitnych celów, które sobie wyznaczą 1 września. "Mam nadzieję, że rozpoczynający się rok szkolny będzie czasem spokojnej i satysfakcjonującej pracy w szkole" - napisał.

Specjalne życzenia skierował też do uczniów: "Niech nadchodzące miesiące będą dla Was ciekawą przygodą. Życzę Wam pasji w zdobywaniu wiedzy i umiejętności".

Rok szkolny 2013/2014 rozpocznie się w poniedziałek - 2 września. (PAP)

d28zpxq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28zpxq