Zobacz, jak długo utrzyma się niższa cena dolara na rynku

- Obawą Komitetu nie jest wcale sytuacja międzynarodowa i perspektywy gospodarki, lecz ewentualne umocnienie dolara oraz zawirowania na rynkach finansowych, które mogłoby ono przynieść - komentuje Kamil Maliszewski, analityk mBanku.

Zobacz, jak długo utrzyma się niższa cena dolara na rynku
PeteLinforth / pixabay (CC0 Public Domain)

Decyzja Fed osłabiła dolara, jednakże już w drugiej połowie tego roku ceny amerykańskiej waluty się odbiją.

W ubiegłym tygodniu Fed nie tylko utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, ale także zmniejszył liczbę planowanych podwyżek kosztu kapitału w tym roku z czterech do dwóch. To wszystko sprawia, że temat wyższych stóp procentowych schodzi obecnie na nieco dalszy plan.

- Wydaje się, że intencje Fed są obecnie bardzo jasne i główną obawą Komitetu nie jest wcale sytuacja międzynarodowa i perspektywy gospodarki, lecz ewentualne umocnienie dolara oraz zawirowania na rynkach finansowych, które mogłoby ono przynieść. Należy podkreślić, że jak do tej pory strategia FOMC (rada odpowiedzialna za decyzje dotyczące stóp procentowych) jest skuteczna, gdyż rajd dolara został zatrzymany, pomimo poluzowania polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny oraz Bank Japonii - komentuje Kamil Maliszewski, analityk mBanku.

Analityk jest zdania, że takie obniżanie ceny dolara nie może trwać długo. Jego wartość powinna się odbić w drugiej połowie roku. - Jak na razie nie ma powodów do większego niepokoju, gdyż pomimo zdecydowanego odbicia cen ropy od tegorocznych minimów, efekty bazowe ciągle będą ograniczały wzrost cen w USA i staną się jedynie słabsze niż można było wcześniej przypuszczać. Jeżeli nawet więc odbicie na rynku surowców będzie kontynuowane, to na razie nie będzie to kłopotem z punktu widzenia Fed, zdecydowanie większym znakiem zapytania pozostaje rynek pracy, który jak na razie nie zdradza zbyt wielu oznak dotarcia do poziomu pełnego zatrudnienia, pomimo tego, że stopa bezrobocia spadła do 4.9 proc.

Drugim ważnym elementem dla rynku walutowego są ceny ropy naftowej. Kluczowe dla tego surowca będzie spotkanie największych eksporterów ropy zaplanowane na 17 kwietnia dotyczące ewentualnego ograniczenia produkcji ropy.

- Zamrożenie wydobycia w sytuacji, kiedy i tak niewiele państw posiada realną możliwość zwiększania produkcji, przy sporej nadpodaży obecnej na rynku i zdecydowanie wyższych niż kilka miesięcy temu cenach powoduje, że perspektywa zbilansowania się popytu i podaży jest ciągle bardzo odległa, a poziom zapasów w USA powoduje, że nawet po spadku podaży i tak ceny będą dość długo utrzymywały się na niższych poziomach. O ile więc rajd wzrostowy na giełdach może być obecnie kontynuowany, o tyle o dalsze wzrosty cen ropy w obecnej sytuacji będzie niezwykle trudno, szczególnie jeżeli ustabilizuje się kurs dolara - dodaje Kamil Maliszewski.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)