Trwa ładowanie...
oprac. Anna Frankowska
20-02-2017 19:16

ZUS frontem do klienta? Wniosek wypełni za nas urzędnik

Dłuższa praca urzędów w poniedziałki do godz.18 to nie jedyna zmiana wprowadzona przez ZUS. Od niedawna nie trzeba już wypełniać papierowych wniosków o wydanie niektórych zaświadczeń. Zrobi to za nas urzędnik.

ZUS frontem do klienta? Wniosek wypełni za nas urzędnikŹródło: Eastnews, fot: SŁAWOMIR KOWALSKI / POLSKA PRESS
dgww36r
dgww36r

Jak tłumaczy Radosław Milczarski z biura prasowego ZUS, wystarczy, że osoba zainteresowania wskaże pracownikowi ZUS, jakie zaświadczenie chce uzyskać, a pracownik wypełni wniosek za nią. Klient sprawdza tylko, czy dane zapisane we wniosku są prawidłowe.

Radosław Milczarski wyjaśnia, że "bezwnioskowy" tryb postępowania dotyczy między innymi zaświadczeń o niezaleganiu z opłacaniem składek, zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a także o wysokości pobieranego świadczenia. W sumie to blisko 30 zaświadczeń.

Osoby, które chcą załatwić sprawy w Zakładzie bez wychodzenia z domu mogą to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Radosław Milczarski podkreśla, że założenie profilu na PUE umożliwia stały kontakt z ZUS-em przez internet. Dodaje, że w ZUS trwa też upraszczanie wniosków i formularzy.

Małe firmy zapłacą mniej na ZUS

Jest też dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Składki na ubezpieczenia społeczne przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc mają być mniejsze. Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć małych firm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc. Więcej czytaj tutaj.

dgww36r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgww36r