ZUS: nie ma ostatecznych decyzji rządu o wypłatach z OFE

Jeszcze nie zapadły decyzje w sprawie wypłat
emerytur z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - poinformował
podczas konferencji prasowej prezes Zakładu Ubezpieczeń
Społecznych (ZUS) Paweł Wypych.

ZUS: nie ma ostatecznych decyzji rządu o wypłatach z OFE
Źródło zdjęć: © WP.PL

Dodał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie zespołu ds. społecznych w tej sprawie, a następnie wicepremier Przemysław Gosiewski oraz minister pracy Anna Kalata mają podać szczegóły projektowanych zasad wypłat.

Wypych dodał, że nie podjęto jeszcze decyzji o wypłatach z OFE w formie emerytury małżeńskiej.

Piątkowy "Puls Biznesu" napisał, że rząd chce zrezygnować z tego rozwiązania, pozostawiając jedynie emerytury indywidualne oraz emerytury z pięcioletnim okresem gwarantowanym (jeśli pobierający ją umrze w ciągu pięciu lat po przejściu na emeryturę, to do końca tych pięciu lat świadczenie dostawałaby wskazana osoba).

_ Pytanie jest o koszty _ - podkreślił Wypych. Powołując się na rozmowę z szefem Komisji Nadzoru Finansowego Stanisławem Kluzą powiedział, że im większe ryzyko danego produktu emerytalnego, tym większe koszty z nim związane.

_ Trzy produkty wstępnie są interesujące. Trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy te trzy produkty mogą powodować obniżenie świadczeń _ - dodał.

Opinie ZUS zostaną rozpatrzone w przyszłym tygodniu.

Wypłaty z OFE, czyli 2 filara systemu emerytalnego, powinny zacząć się w przyszłym roku. Nowy system emerytalny funkcjonuje od 1999 r., jednak dotychczas Sejm nie uchwalił ustawy określającej zasady wypłat w zreformowanym systemie emerytalnym. Trwają prace nad projektem ustawy.

Według wersji projektu z końca kwietnia br., zakłady emerytalne wypłacające emerytury z OFE będą mogły być prywatne, tworzone przez ubezpieczycieli na życie; mógłby także powstać zakład państwowy.

W obecnie obowiązującym systemie emerytalnym 12,22 proc. wynagrodzenia pracownika przekazywane jest na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a 7,3 proc. do wybranego OFE.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)