Trwa ładowanie...

ZUS musi zwrócić ponad 1,5 mld zł. Ma czas do końca lipca

Osoby, które złożyły wniosek o zwrot nadpłaty składki, powinny oczekiwać, że otrzymają zwrot na rachunek bankowy, który został podany we wniosku. Ostateczny termin na przeprowadzenie zwrotu to 1 sierpnia. Bieżące saldo jest dostępne na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Niedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotneNiedługo ZUS zakończy wypłatę zwrotów nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotneŹródło: Getty Images, fot: Grazyna Palaszewska
d1u5fio
d1u5fio

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) jest w trakcie kończenia procesu wypłat zwrotów za nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu, że cały proces jest w pełni zautomatyzowany, do 4 lipca 2024 r. udało się obsłużyć aż 99 proc. wniosków. Łącznie do ZUS-u wpłynęło 807 181 wniosków na łączną kwotę 1,59 mld zł.

Pierwsze przelewy były już w maju

Pierwsze przelewy do płatników ZUS zrealizował 10 maja 2024 r. Do tej pory rozdysponował już ponad 1,58 mld zł, z czego prawie 1,36 mld zł nadpłaconej składki zdrowotnej trafiło z powrotem do przedsiębiorców. W przypadku niektórych płatników nadpłata została wykorzystana do pokrycia zaległości. Kolejne transze są w trakcie przygotowania do wypłaty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Byliśmy na kebabie u Podolskiego. Tyle zapłaciliśmy

Jeżeli płatnik nie złożył wniosku o zwrot, ale ma nadpłatę wynikającą z rocznego rozliczenia, ZUS ma obowiązek rozliczyć ją na koncie płatnika. Mimo że instytucja ma na to czas do końca 2024 r., to proces rozliczeń został uruchomiony już 6 czerwca 2024 r. i obecnie jest na etapie finalizacji.

d1u5fio

Łącznie na kontach 396 805 płatników ZUS rozliczył nadpłatę w wysokości ponad 516,7 mln zł, co stanowi 99 proc. kwoty do rozliczenia. Kolejne kwoty zostaną zaksięgowane w najbliższym czasie.

Aktualne saldo, uwzględniające roczne rozliczenie, jest dostępne w profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jeżeli z rozliczenia wynika nadpłata na koncie, płatnik ma możliwość złożenia wniosku o jej zwrot na ogólnych zasadach (złożyć wniosek RZS-P) lub pokryć nią bieżące składki. Zwrot zostanie przekazany najpóźniej 1 sierpnia 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1u5fio
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u5fio