Trwa ładowanie...

ZUS sprawdził chorujących w sierpniu

Ponad 900 tys. zł oszczędności to skutek zintensyfikowania kontroli orzekania o zdrowiu i wykorzystywania zwolnień lekarskich.
Share
ZUS sprawdził chorujących w sierpniu
Źródło: WP.PL
d3h6mgo

Rezultat zapowiadanych kontroli nie jest oszałamiający. Przypomnijmy, że dotyczą one dwóch aspektów: prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykorzystania zwolnień lekarskich. ZUS obniża też zasiłek, gdy ze względów formalnych pozwala na to ustawa zasiłkowa.

Od 3 do 30 sierpnia przeprowadzono 21,5 tys. badań kontrolnych osób przebywających na zwolnieniach lekarskich pod kątem prawidłowości orzekania. W ich efekcie 2,8 tys. osób wydano decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego. Oznacza to, że 13,2 proc. badanych uznano za zdolnych do pracy (w pierwszym półroczu wskaźnik ten wynosił 11,7 proc.). Absencję ograniczono o 13,8 tys. dni, a kwota wstrzymanych zasiłków osiągnęła 575,5 tys. zł. Oszczędności z tego tytułu są nieco wyższe niż przeciętnie w miesiącu w pierwszym półroczu przy porównywalnej liczbie kontroli.

_ Ostatnio daje się zauważyć wzrost zachorowań na nerwice wynikające ze stresu. Tradycyjnie najwięcej jest infekcji górnych dróg oddechowych i urazów _– mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

d3h6mgo

Podczas sprawdzania prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich pracownicy ZUS skontrolowali natomiast 11,6 tys. ubezpieczonych, pozbawiając prawa do zasiłku 231 osób, co spowodowało cofnięcie zasiłków w kwocie 335,8 tys. zł. Z danych wynika, że pod kątem wykorzystywania zwolnień ZUS skontrolował w sierpniu prawie dwa razy tyle osób co średnio miesięcznie w pierwszym półroczu. Nie przełożyło się to jednak na kwotę odzyskanych zasiłków, bo ta jest nieco niższa niż średnio miesięcznie w pierwszym półroczu. Być może stało się tak dlatego, że kontrole były zapowiadane.

Dodajmy, że porównywanie sierpnia z poprzednimi miesiącami ma charakter szacunkowy, bo dotychczas ZUS zbierał takie dane w okresach kwartalnych.

ZUS ogranicza także podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego – do 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Obniża też o 25 proc. wysokość zasiłku chorobowego i opiekuńczego od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Dzieje się tak, jeśli ubezpieczony spóźni się z dostarczeniem płatnikowi zaświadczenia lekarskiego – ma na to siedem dni od daty jego otrzymania. Z tych dwóch tytułów ZUS obniżył zasiłki o prawie 8,7 mln zł.

W sumie z tytułu cofniętych lub obniżonych świadczeń ZUS zaoszczędził ponad 9,5 mln zł.

jam

d3h6mgo

Podziel się opinią

Share
d3h6mgo
d3h6mgo