ZUS wybrał Asseco Poland do modyfikacji i rozbudowy KSI
12.08. Warszawa (PAP) - ZUS oficjalnie poinformował o wybraniu Asseco Poland na wykonawcę modyfikacji i rozbudowy oprogramowania Kopleksowego Systemu Informatycznego ZUS - wynika z...
12.08. Warszawa (PAP) - ZUS oficjalnie poinformował o wybraniu Asseco Poland na wykonawcę modyfikacji i rozbudowy oprogramowania Kopleksowego Systemu Informatycznego ZUS - wynika z suplementu do Dziennika Urzędowego UE. Rzecznik ZUS Przemysław Przybylski poinformował PAP, że obecnie negocjowana jest umowa, która ma być podpisana przed 10 października 2010 r.
Wyboru wykonawcy dokonano w ramach procedury negocjacyjnej bez uprzedniego ogłoszenia. Umowa ma być podpisana na trzy lata.
Prace jakie ma wykonać Asseco będą dotyczyły m.in.: wykonania modyfikacji oraz wykonania nowego oprogramowania użytkowego KSI w wersji eksploatacyjnej wraz z przekazaniem kodów źródłowych i autorskich praw majątkowych, wykonania i modyfikacji dokumentacji projektowej infrastruktury techniczno-systemowej niezbędnej do wdrożenia lub eksploatacji KSI, wykonania dokumentacji projektowej systemu zarządzania i monitorowania infrastruktury techniczno-systemowej oraz oprogramowania użytkowego KSI, dostosowania oprogramowania użytkowego KSI do zmian wynikających z ewentualnej konieczności zmian w infrastrukturze techniczno - systemowej oraz świadczenia prac niezbędnych do wykonania i wdrożenia oprogramowania użytkowego KSI.
Poprzednik Asseco Poland - Prokom Software zaprojektował i wykonał system KSI, a grupa prowadzi jego rozwój od 13 lat. Prasa w ostatnich miesiącach spekulowała na temat możliwości podpisania umowy na modyfikację i rozbudowę KSI z innym wykonawcą niż Asseco Poland (obecna umowa kończy się w październiku), ale z wypowiedzi przedstawicieli ZUS wynikało, że żadna inna firma nie ma odpowiedniej wiedzy, żeby świadczyć takie usługi.
"Do dnia przekazania do ZUS pełni praw autorskich dotyczących KSI ZUS co może nastąpić dopiero po 10.10.2010 nie jest możliwe powierzenie modyfikacji i rozbudowy oprogramowania KSI ZUS innym wykonawcom. Po tym jak ZUS zgodnie z zapisami umowy przejmie kody źródłowe i otrzyma autorskie prawa majątkowe do już wytworzonego i odebranego oprogramowania - dopiero wtedy będzie mógł teoretycznie rozpocząć procedurę umożliwiającą wyłonienie innych wykonawców do realizacji ww. zadania. Jednakże mimo przejęcia autorskich praw majątkowych ZUS nie ma możliwości powierzenia budowy oprogramowania innemu Wykonawcy niż dotychczasowy" - napisał ZUS w uzasadnieniu wyboru wykonawcy z wolnej ręki.
"Uwzględniając czas potrzebny potencjalnemu wykonawcy na zapoznanie się z kodem źródłowym, dokumentacją oraz przepisami, a także organizacją ZUS, a Zakładowi na możliwość przeprowadzenia postępowania i zweryfikowania potencjalnego wykonawcy, należałoby przyjąć, że czas zamrożenia systemu powinien wynosić około 36 miesięcy. Stwierdzić należy, że przyjęcie takiego rozwiązania jest niemożliwe, gdyż system ten funkcjonuje w ciągle zmieniającym się otoczeniu prawnym i dlatego też wymaga ciągłych zmian i dostosowań do bieżących potrzeb, które wpływają nie tylko na jego funkcjonalność, ale również na użyte i skorelowane ze sobą technologie" - dodano.
Napisano też, że należy uwzględnić odpowiedzialność Asseco z tytułu zobowiązań gwarancyjnych, a powierzenie wykonania zamówienia innemu podmiotowi mogłoby skutkować utratą ochrony gwarancyjnej dla KSI objętego gwarancją przez dotychczasowego wykonawcę.
"Reasumując, nie ma obecnie na rynku innego podmiotu gospodarczego, który mógłby się podjąć realizacji zadań związanych z konieczną modyfikacją i rozbudową KSI, zapewniając nieprzerwaną pracę systemu, umożliwiającą realizowanie przez ZUS jego statutowych zadań" - napisano.
"W opisanym stanie faktycznym, okoliczności natury technicznej wskazują, iż istnieje tylko jeden wykonawca, który jest w stanie wykonać zamówienie. Okoliczności te mają obiektywny charakter, tj. rzeczywiste względy wskazują, iż tylko jeden podmiot ma kompetencje, aby wykonać przedmiot zamówienia. Wykonanie zamówienia przez innego wykonawcę jest ze względów technicznych niemożliwe i niemożność ta do czasu przygotowania się przez innych potencjalnych wykonawców do świadczenia usługi, ma charakter nieprzezwyciężalny. Jednocześnie z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych wynikających z odrębnych przepisów przedmiot tego zamówienia może być świadczony tylko przez jednego wykonawcę" - dodano.(PAP)
gsu/ ana/