ZUS wyjaśni wątpliwości przedsiębiorcy

Za 40 złotych przedsiębiorcy zyskają pewność,
że prawidłowo rozliczają składki ubezpieczeniowe. Już od 20 września będą mogli składać wnioski do ZUS o wydanie wiążącej interpretacji przepisów.

ZUS wyjaśni wątpliwości przedsiębiorcy
Źródło zdjęć: © PAP

Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (DzU nr 141, poz 888). Mechanizm będzie podobny do rządzącego interpretacjami podatkowymi.
_ Przedsiębiorca nie będzie się musiał do niej dostosować. Stanie się natomiast wiążąca dla oddziału ZUS, który ją wyda _ - wyjaśnia Anna Misiak, ekspert ds. PIT i ZUS z MDDP. _ Jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do takiej interpretacji, nie poniesie negatywnych konsekwencji, gdyby później się okazało, że jest wadliwa. Myślę, że to bardzo korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. _

O co pytać

|

Obraz
Obraz

Przepisy, a nawet orzecznictwo sądów często nie dają wystarczającej odpowiedzi, jak należy rozliczać składki. Najlepszym tego przykładem jest ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zaliczania do świadczenia chorobowego wszystkich składników wynagrodzenia, które są zawieszane lub zmniejszane w czasie zwolnienia lekarskiego. ZUS opublikował już wyjaśnienia opracowane we współpracy z Ministerstwem Pracy, a mimo to nie wszystko jest jasne. Pracodawcy ciągle nie wiedzą, jak naliczać odsetki od zaległych świadczeń, albo na jakich zasadach wliczać do podstawy tego świadczenia np. jednorazowo wypłacone nagrody.

U wielu osób prowadzących działalność gospodarczą z pewnością wzbudzi też wątpliwości przewidziana przez nowe przepisy możliwość zawieszenia działalności gospodarczej.
_ Interpretacje będą wydawane indywidualnie, jednak i tak wskażą pozostałym odpowiedni kierunek działania _ - zauważa Bogna Nowak Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich. _ Wątpliwości przy prowadzonej działalności gospodarczej może powstać naprawdę dużo, szczególnie gdy przedsiębiorcy działają także za granicą lub mają kilka spółek czy sklepy w różnych miastach. _

_ Wiele pytań dotyczy także zatrudniania cudzoziemców spoza Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a szczególnie niejasne jest to, czy powinni być objęci ubezpieczeniem obowiązkowym, czy też powinni ubezpieczyć się dobrowolne _ - dodaje Joanna Jasiewicz z kancelarii Baker & McKenzie. _ By rozwiać pojawiające się wątpliwości, posiłkujemy się także opiniami uzyskiwanymi w urzędzie. Otrzymujemy jednak często informacje nieprecyzyjne, a nawet sprzeczne ze sobą. Nie mamy więc obecnie pewności, czy następny urzędnik, który zacznie analizować tę sprawę, będzie miał takie samo zdanie jak jego poprzednicy. _

Ważny wniosek

Teraz ZUS będzie musiał rozwiać te wątpliwości. Jeśli przedsiębiorcy nie spodoba się jego interpretacja, zawsze ma prawo odwołać się do sądu.

Niezwykle istotne będzie jednak to, by stan faktyczny opisał we wniosku w sposób jak najbardziej obszerny i precyzyjny.
_ Gdy ZUS zmieni zdanie i zechce wycofać się z interpretacji, jego urzędnicy oczywiście starannie zbadają, czy opis sprawy zawarty we wniosku, do którego została wydana interpretacja, rzeczywiście odpowiada sytuacji w firmie _ – zauważa Anna Misiak. _ Jeśli wykryją rozbieżności, interpretacja nie będzie już chroniła przedsiębiorcy. _

Ważne są również sugestie przedsiębiorcy, jak należałoby rozwiązać wskazany we wniosku problem. Jeśli ZUS nie odpowie mu w ciągu 30 dni, stanowisko w sprawie przedstawione przez przedsiębiorcę zostanie z mocy prawa uznane za prawidłowe.

Mateusz Rzemek
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)