ZUS wypłaci jednorazowo nawet 8391 zł
W 2023 roku ZUS wypłacił ponad 40 tys. jednorazowych odszkodowań za wypadki przy pracy i choroby zawodowe na łączną kwotę 294 mln złotych - informuje portal pulshr.pl. Średnia kwota takiego świadczenia wyniosła 8391 zł.
Zgodnie z informacjami podanymi przez ZUS, w Polsce w 2023 roku wypłacono 42,6 tys. jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową - średnia kwota tego świadczenia wynosiła 8391 zł. Komu ono przysługuje?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Małe mieszkanie? Ten problem ma wielu Polaków. Jest rozwiązanie
O takie świadczenie mogą ubiegać osoby zgłoszone do ubezpieczeń społecznych, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku takiego zdarzenia.
Jakie są warunki?
W skład ubezpieczenia społecznego wchodzą ubezpieczenia chorobowe, emerytalne, rentowe oraz wypadkowe. Opłacanie składki na ubezpieczenie wypadkowe jest warunkiem koniecznym, aby uzyskać jednorazowe odszkodowanie.
Ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowe i obejmuje osoby objęte również ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi. W ramach tego ubezpieczenia można ubiegać się o świadczenia w przypadku nieszczęśliwych wypadków, a także chorób zawodowych - czytamy w portalu pulshr.pl.
Wysokość świadczenia zależy od stopnia niesprawności organizmu po wypadku i wynosi 20 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednorazowe odszkodowanie z ZUS może być także przyznane członkom rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Czy zawsze można ubiegać się o odszkodowanie
Istnieją sytuacje, w których jednorazowe odszkodowanie z ZUS nie przysługuje. Nie obejmuje ono osób, których wypadek wynikał z naruszenia przepisów bhp umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Również osoby będące w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji odurzających, które znacząco przyczyniły się do wypadku, nie mogą liczyć na to świadczenie - mowa tu o wypadkach, których skutek nie był śmiertelny.
Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje również:
- osobom prowadzącym działalność pozarolniczą i osobom z nimi współpracującym,
- duchownym, którzy płacą składki na własne ubezpieczenia,
- oraz członkom ich rodzin w przypadku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne.
Prawo do świadczenia przedawnia się, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku lub od dnia złożenia wniosku o przyznanie odszkodowania.
Wniosek o jednorazowe odszkodowanie może zostać wycofany, jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji organu rentowego, czyli w terminie miesiąca od daty doręczenia decyzji (pod warunkiem braku złożenia odwołania do sądu).