Trwa ładowanie...

ZUS znów wysyła do sanatoriów. Warunek: negatywny wynik testu

Znów można korzystać z rehabilitacji leczniczej, na którą kieruje ZUS. Warunkiem jest negatywny wynik testu na koronawirusa. Badanie przeprowadzane jest kilka dni przed rozpoczęciem turnusu.

ZUS znów wysyła do sanatoriów. Warunek: negatywny wynik testuŹródło: Pixabay
d2q9ae5

Już od kilku tygodni Narodowy Fundusz Zdrowia wysyła kuracjuszy do sanatoriów. Od 4 sierpnia również Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie kierował na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Niezależnie od tego, która instytucja wysyła na turnus, osoba zainteresowana tka usługa musi zgłosić się na test na koronawirusa.

Testy przeprowadzane są na koszt instytucji, które wystawiają skierowanie.

UOKiK walczy z oszustwami. "Minimalizujemy ryzyko"

Jak informuje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, kuracjusz musi się skontaktować z ośrodkiem i podać swój aktualny numer telefonu. Ośrodek rehabilitacyjny poinformuje o wystawionym zleceniu na badanie – test w kierunku SARS-CoV-2.

d2q9ae5

Nie dotyczy to rehabilitacji w miejscu zamieszkania.

- Jeśli nasz klient jest kierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w miejscu swojego zamieszkania wtedy nie wykonuje testu – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Ważne jest jednak żeby test nie był zrobiony nie wcześniej niż sześć dni przed wyjazdem i tylko negatywny wynik pozwala na wyjazd do sanatorium – wyjaśnia rzeczniczka.

Obowiązkowy test każdy wykona bezpłatnie. Wynik testu jest przekazywany pacjentowi telefonicznie. Aktualną listę punktów pobrań można znaleźć tu.

Do sanatorium trzeba zabrać ze sobą środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki lub przyłbice a na miejscu pamiętać o zachowaniu zalecanej bezpiecznej odległości od innych osób, częstym myciu i dezynfekcji rąk, przestrzeganiu regulaminu i wewnętrznych zarządzeń ośrodka związanych z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

d2q9ae5

- Podkreślam jeszcze raz - zanim nie dostaniemy informacji o negatywnym wyniku testu – nie planujemy podróży – przestrzega Kowalska-Matis. – Jeżeli ktoś nie może wyjechać powinien powiadomić o tym swój oddział ZUS.

Jeśli ktoś jest na kwarantannie albo w izolacji lub przebywa z osobą w kwarantannie albo izolacji w warunkach domowych nie może jechać do sanatorium!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2q9ae5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q9ae5