Trwa ładowanie...

Związek Polskiego Leasingu: leasing konsumencki może ruszyć w 2013 r.

Są duże szanse, by od początku 2013 r. osoby, którym bank odmówił udzielenia kredytu na samochód, mogły skorzystać z leasingu konsumenckiego - powiedział PAP dyrektor Związku Polskiego Leasingu (ZPL) Andrzej Sugajski. Takiej perspektywy czasowej nie wyklucza też resort gospodarki.

Związek Polskiego Leasingu: leasing konsumencki może ruszyć w 2013 r.Źródło: Jupiterimages
d3pb3v9
d3pb3v9

Związek Polskiego Leasingu (ZPL), zrzeszający niemal wszystkie firmy leasingowe w kraju, przekazał Ministerstwu Gospodarki projekt zmian w ustawie o kredycie konsumenckim.

Według dyrektora generalnego ZPL Andrzeja Sugajskiego, jeden z przepisów tej ustawy, uznający każdą formę leasingu konsumenckiego za kredyt jest pomyłką legislacyjną, niezgodną z regulacjami unijnymi.

- Zdaniem prawników wielu firm leasingowych obecnie istnieje ryzyko zakwalifikowania każdej formy leasingu jako kredytu konsumenckiego. Dlatego nie rekomendują oni zawierania umów z konsumentami, tym bardziej, że ich zdaniem ustawa jest sprzeczna z przepisami unijnymi. Nie chcą akceptować złego prawa i trzeba to zrozumieć - uważa dyrektor.

ZPL oczekuje, że korekta w obecnych przepisach zostanie wprowadzona już do trzeciej ustawy deregulacyjnej i wejdzie w życie z początkiem 2013 r. - Projekt zmian jest już w konsultacjach międzyresortowych i jesteśmy dobrej myśli co do proponowanej przez nas nowelizacji - powiedział Sugajski.

d3pb3v9

Stosowna zmiana pozwoliłaby, według szacunków ZPL, zawierać z prywatnymi osobami umowy leasingu samochodów o łącznej wartości 4 mld zł w perspektywie kolejnych czterech lat od dnia nowelizacji przepisów.

"W związku z planowanymi przez UOKiK pracami dotyczącymi analizy funkcjonowania ustawy o kredycie konsumenckim, Ministerstwo Gospodarki przekaże UOKiK postulaty branży pod kątem rozważenia wprowadzenia ewentualnych zmian legislacyjnych, które ostatecznie rozwiałyby wątpliwości w tym zakresie. Decyzje w tej sprawie będą podjęte po otrzymaniu odpowiedzi z UOKiK" - poinformowało PAP biuro prasowe MG.

Oferta leasingu dla osób prywatnych miała zachęcić do korzystania z samochodu bez konieczności finansowania całej jego wartości, przy wnoszeniu jedynie opłat miesięcznych w okresie użytkowania pojazdu.

- Zainteresowanie takim produktem deklarowało 31 proc. ankietowanych przez ZPL przed uchwaleniem ustawy - podkreślił Sugajski. Podkreślił też, że taki produkt byłby korzystny także dla banków, bo kontrakty leasingowe, z uwagi na zachowanie przez bank prawa własności przedmiotu umowy, stanowią niższe ryzyko.

d3pb3v9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pb3v9