Trwa ładowanie...

Związki służb mundurowych chcą spotkania z premierem

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce spotkania z premierem
Donaldem Tuskiem w sprawie projektu obniżenia zasiłków chorobowych. Związkowcy w tej sprawie
wysłali we wtorek list do szefa rządu.

Związki służb mundurowych chcą spotkania z premieremŹródło: PAP/Radek Pietruszka
d1s0dyo
d1s0dyo

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych chce spotkania z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie projektu obniżenia zasiłków chorobowych. Związkowcy w tej sprawie wysłali list do szefa rządu.

"W przypadku braku reakcji na niniejsze pismo Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych będzie zmuszona do podjęcia akcji protestacyjnej na terenie całego kraju" - napisali związkowcy w przekazanym PAP liście do premiera, podpisanym przez przewodniczącego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Grzegorza Nemsa.

Brak odpowiedzi MSW

Federacja dodała, że prace nad projektem w sprawie zasiłków chorobowych są "przykładem ewidentnego łamania zasad dialogu społecznego i braku konsultacji ze związkami zawodowymi reprezentującymi służby mundurowe, o czym świadczy fakt braku jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony MSW na przesłane opinie".

Jednocześnie, jak poinformowali związkowcy, we wtorek prezydium zarządu NSZZ Policjantów zarekomendowało Zarządowi Głównemu tego związku podjęcie ogólnokrajowej akcji protestacyjnej.

d1s0dyo

Odnosząc się do zarzutów związkowców, rzeczniczka prasowa MSW Małgorzata Woźniak powiedziała PAP, że projekt był konsultowany ze stroną związkową. "Nie możemy uznać, że strona związkowa była pominięta w opiniowaniu tych przepisów. Związkowcy zgłaszali swoje uwagi i odnosili się do tego projektu" - zaznaczyła. Dodała, że prace nad projektem trwały od wielu miesięcy.

Projekt nowelizacji kilku ustaw, który zakłada obniżenie - ze 100 do 80 proc. pensji - zasiłków chorobowych funkcjonariuszy i żołnierzy rząd przyjął 28 maja.

Według przygotowanego projektu żołnierze, policjanci, strażacy, funkcjonariusze służb specjalnych, BOR, Straży Granicznej, Służby Więziennej i celnej dostaną 80 proc. zasiłku chorobowego, tak jak inni ubezpieczeni. Do tej pory ich "chorobowe" wynosiło 100 proc. wynagrodzenia. Propozycja zakłada utrzymanie pełnej stawki, jeśli choroba będzie wynikała z pełnienia służby.

d1s0dyo

W myśl projektu środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń mają być w całości przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą oraz naliczenia świadczeń emerytalnych i rentowych.

Projekt zakłada też, że lekarze orzecznicy ZUS będą zobowiązani do kontrolowania prawidłowości wystawiania zaświadczeń lekarskich funkcjonariuszom i żołnierzom. Przewiduje też możliwość kontrolowania prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Rząd w końcu maja przyjął także projekt podobnych regulacji w odniesieniu do sędziów i prokuratorów.

(AS)

d1s0dyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s0dyo