Związkowcy, ME i KW uzgodnili projekt porozumienia umożliwiającego powołanie PGG
Warszawa, 20.04.2016 (ISBnews) - Związkowcy z Kompanii Węglowej (KW), przedstawiciele Ministerstwa Energii i zarząd spółki uzgodnili wspólny projekt porozumienia, podała spółka. Umożliwia ono powołanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
20.04.2016 | aktual.: 20.04.2016 08:23
"Każda ze stron poszła na daleko idące kompromisy. Porozumienie zakłada między innymi:
- sukcesywne zredukowanie zatrudnienia zewnętrznych firm
- ustalenie prostego systemu wynagradzania
- zawieszenie 14 pensji w latach 2016 - 2017
- przywrócenie '14' w przypadku poprawy sytuacji ekonomicznej
- połączenie kopalń
KWK Bielszowice-Halemba-Pokój
KWK Chwałowice-Jankowice-Marcel-Rydułtowy
KWK Piast -Ziemowit
- pozostawienie 'Bolesława Śmiałego' i 'Sośnicy' jako samodzielnych kopalń w ramach PGG
- dobrowolne przejście około 4 000 osób na urlop górniczy lub skorzystanie z odprawy
- powołanie zespołu, który będzie czuwał nad przebiegiem restrukturyzacji" - czytamy w komunikacie.
Jak podkreślono w informacji, pierwszy raz w historii polskiego górnictwa doszło do tak ważnego porozumienia.
"Udało się pogodzić interesy związków zawodowych, zarządu, banków oraz inwestorów. Ci ostatni, czyli PGE, Energai PGNiG Termika, deklarują zaangażowanie 1,5 mld kapitału. Ten wkład inwestycyjny uzależniony był od wdrożenia działań restrukturyzacyjnych gwarantujących rentowność nowej spółki. Dzisiejsze porozumienie otwiera drogę do tej restrukturyzacji i daje gwarancję inwestorom na spełnienie ich oczekiwań. Dzięki zrozumieniu ze strony związków zawodowych, nie będzie kolejnego dosypywania pieniędzy" - czytamy dalej.
Zostanie zrealizowany plan inwestycyjny, który wyprowadzi spółkę na prostą, podkreśla KW. Polska Grupa Górnicza to największa taka firma w Unii Europejskiej. PGG zatrudnia 32 tysiące pracowników, a razem z ich rodzinami i firmami okołogórniczymi, to blisko 100 tys. osób. Zgodnie z programem naprawczym, PGG ma przejąć 11 kopalń i 4 zakłady zadłużonej Kompanii, podano także.
"Tak wynegocjowany dokument daje inwestorom gwarancję bezpiecznego ulokowania kapitału w Polskiej Grupie Górniczej, a górnikom - gwarancję stabilizacji zatrudnienia. Jesteśmy głęboko przekonani, że PGG będzie rentownym organizmem gospodarczym, w którym pracę przez wiele lat utrzyma kilkadziesiąt tysięcy osób" - napisali minister energii Krzysztof Tchórzewski i wiceminister Grzegorz Tobiszowski w liście do górników.
Zapewnili, że mają pomysł na funkcjonowanie nie tylko PGG, ale całej branży wydobywczej, która potrzebuje głębokiej restrukturyzacji i "oczyszczenia z patologii".
(ISBnews)