Związkowcy PKN Orlen nie godzą się na zmianę systemu brygadowego
Międzyzakładowy Związek Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen nie zgadza się na zapowiadaną przez zarząd spółki zmianę od nowego roku systemu brygadowego i restrukturyzację zatrudnienia. Nie wyklucza wszczęcia sporu zbiorowego.
02.12.2014 19:25
O przygotowaniach do wdrożenia z początkiem 2015 r. czterobrygadowego systemu pracy zamiast obecnego pięciobrygadowego zarząd płockiego koncernu poinformował związki zawodowe pod koniec listopada. Według spółki, nowy system ma umożliwić optymalizację zatrudnienia i ujednolicić ostatecznie zasady czasu pracy w całej grupie kapitałowej.
We wtorek nad stanowiskiem wobec planów władz PKN Orlen obradował zarząd związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego w grupie kapitałowej płockiego koncernu, największej z działających tam organizacji związkowych.
"Pracodawca poinformował nas, że przeprowadza proces restrukturyzacji, gdzie ok. 200 osób może być zwolnionych z pracy, wiadomo, w formie dobrowolnych odejść, np. na emeryturę. Zarząd związku wyraźnie powiedział, że nie ma na to zgody. Nie ma też zgody na zmianę systemu z pięciobrygadowego na czterobrygadowy. Idziemy w kierunku sporu zbiorowego" - powiedział PAP szef Międzyzakładowego Związku Pracowników Ruchu Ciągłego w Grupie Kapitałowej PKN Orlen Bogusław Pietrzak.
Zaznaczył, że w sprawie ewentualnego przystąpienia do sporu zbiorowego z zarządem płockiego koncernu jego związek zawodowy przeprowadzi szczegółowe analizy prawne.
Przeciwko wprowadzeniu systemu czterobrygadowego 5 listopada przed kancelarią premier Ewy Kopacz pikietowało kilkuset związkowców grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu.
W ocenie PKN Orlen, nowy system, dzięki likwidacji luk wynikających z nakładania się pracy dwóch zmian, przyczynić się ma do optymalizacji zatrudnienia. Według spółki, w samym zakładzie produkcyjnym w Płocku jest 184 nadprogramowych stanowisk w układzie czterobrygadowym.
Związkowcy PKN Orlen obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co w rzeczywistości mogłoby oznaczać zmniejszenie zatrudnienia nawet o 20 proc.
W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej pracuje w sumie 3 tys. 120 osób. Według związkowców, zmiana skutkowałaby zmniejszeniem zatrudnienia nawet o ok. 600 osób, a przejście na system czterobrygadowy stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek.
W ub. tygodniu przedstawiciele zarządu PKN Orlen spotkali się ze związkami, a rozmowy - jak informowało wtedy biuro prasowe płockiego koncernu - dotyczyły m.in. ustalenia limitu redukcji i zainicjowania uzgodnień w sprawie programu zachęt do dobrowolnych odejść z pracy. Każda spółka grupy kapitałowej objęta restrukturyzacją miałaby kształtować formułę rozwiązania umów adekwatnie do swoich możliwości formalnych i finansowych.
PKN Orlen, odpowiadając na pytania PAP dotyczące systemu brygadowego podkreślił, że w grupie kapitałowej tej spółki istnieje obecnie niejednolity sposób organizacji pracy - w trzech rafineriach zagranicznych płockiego koncernu, Orlen Lietuva (Litwa), Litvinow i Kralupy (Czechy) oraz w dwóch w kraju, Rafineria Trzebinia i Rafineria Nafty Jedlicze, obowiązuje system czterobrygadowy.
Według spółki, jedynie zakład produkcyjny w Płocku i zakład zależnej włocławskiej spółki Anwil pracują nadal w systemie pięciu brygad. "To rozwiązanie prowadzi do nakładania się co najmniej 6-7 razy w miesiącu pracy dwóch brygad na jednej zmianie" - wyjaśnił płocki koncern.
W ocenie PKN Orlen, rekomendowany nowy harmonogram to zmiany 8-godzinne, przy czym "pojawiają się też sygnały bezpośrednio od pracowników niektórych instalacji", jak np. PTA - kwasu tereftalowego we Włocławku, "wskazujące, że zdecydowana większość obsady jest zainteresowana również systemem kanadyjskim, polegającym na zmianach 12-godzinnych przez 4 dni, a następnie 4 dniach odpoczynku".
Zdaniem związków zawodowych PKN Orlen, system pięciobrygadowy obowiązuje obecnie, oprócz płockiego koncernu i włocławskiego Anwilu, także w czterech innych spółkach zależnych: Basell Orlen Polyolefins, Orlen Asfalt, Orlen Oil i Orlen Laboratorium.