Trwa ładowanie...
d2bwuxi
05-11-2014 15:55

Związkowcy spółek z grupy PKN Orlen protestowali w Warszawie (aktl.)

#
dochodzi informacja MSP
#

d2bwuxi
d2bwuxi

05.11. Warszawa (PAP) - Przeciwko zmianom w systemie pracy protestowali w środę przed kancelarią premier Ewy Kopacz związkowcy spółek PKN Orlen, w tym Anwilu. Ich zadaniem, zmiana systemu spowoduje zmniejszenie zatrudnienia w spółkach. Związkowcy złożyli petycję do premier Kopacz.

Pikietę, w której udział wzięło kilkuset związkowców z PKN Orlen i spółek grupy kapitałowej, zorganizowano by zwrócić uwagę także na sytuację w Inowrocławskich Kopalniach Soli "Solino" (IKS), gdzie od dwóch tygodni trwa protest głodowy pracowników. Związkowcy tej spółki domagają się m.in. konkretnych ustaleń, dotyczących jej przyszłości i rozwoju.

"Zmiana sytemu pięciobrygadowego na czterobrygadowy spowoduje, że ok. 600 osób nie znajdzie zatrudnienia w Orlenie i spółkach kapitałowych na terenie Płocka i Włocławka (włocławskiego Anwilu - PAP). Przyjechaliśmy do pani premier zaapelować, żeby zobaczyła, co się faktycznie dzieje w Orlenie i jak wygląda sytuacja" - powiedział dziennikarzom szef związku zawodowego pracowników ruchu ciągłego PKN Orlen Bogusław Pietrzak. "Chcemy rozmawiać, chcemy dialogu. Jeśli go nie będzie, będziemy podejmować bardziej zdecydowane kroki" - zaznaczył.

Z protestującymi spotkał się płocki poseł PSL Piotr Zgorzelski. "Uważam, że niedopuszczalne jest by w sytuacji, kiedy Orlen osiąga miliardowe zyski robiono reformę kosztem ludzi, kosztem mieszkańców Płocka i regionu" - mówił do związkowców. Dodał, że 19 listopada w warszawskim biurze PKN Orlen ma odbyć się spotkanie na temat sytuacji w spółce z udziałem m.in. jej władz oraz wiceministra skarbu państwa. Rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa Agnieszka Jabłońska-Twaróg potwierdziła w rozmowie z PAP, że do takiego spotkania rzeczywiście dojdzie 19 listopada. Poinformowała, że uczestniczyć w nim będzie wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

d2bwuxi

W przypadku PKN Orlen i Anwilu związkowcy, obawiają się, że zmiana sytemu zmianowego, planowana także w innych spółkach grupy płockiego koncernu, polegać będzie na wstrzymaniu od 2015 r. przyjęć nowych pracowników w miejsce odchodzących na emeryturę, co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 20 proc. W obecnym pięciobrygadowym systemie pracy płockiego koncernu i spółek grupy kapitałowej, także takich jak np. Orlen Asfalt, pracuje w sumie 3 tys. 120 osób. W ocenie związków, zmiana doprowadziłaby do zmniejszenia liczby zatrudnionych o ok. 600 osób i przejście na system czterobrygadowy. To z kolei - jak twierdzą związki - stanowiłoby zagrożenie dla pracy instalacji poszczególnych spółek. Związkowcy zarzucają też zarządowi PKN Orlen oraz kadrze menedżerskiej nieproporcjonalną wysokość zarobków w porównaniu np. z pracownikami produkcji.

PKN Orlen jest właścicielem IKS, gdzie znajdują się podziemne magazyny strategicznych dla kraju rezerw ropy naftowej i paliw. Powodem rozpoczęcia protestu głodowego w IKS było wypowiedzenie przez płocki koncern pakietu gwarancji socjalnych z 1996 r. Dokument ten zawierał m.in. zapis przewidujący doprowadzenie budowanych w IKS podziemnych magazynów na ropę naftową i paliwa do pełnej zdolności operacyjnej. Według związkowców spółki, magazyny nie spełniają obecnie roli, do jakiej zostały utworzone. Związki IKS chcą też uregulowania spraw pracowniczych, w tym układu zbiorowego.

PKN Orlen twierdzi, że zmiany systemu brygadowego są obecnie jedynie analizowane m.in. w ramach inicjatyw mających na celu usprawnienie działań operacyjnych, także w obszarze produkcji, polegających na optymalizacji kosztów pracy. "Przesłankami do takich analiz jest obserwowane pogorszenie sytuacji w branży rafineryjnej w Europie w ostatnich latach, obniżenie marż rafineryjnych, spadający popyt na paliwa oraz rosnąca presja importowa" - zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen, odpowiadając ostatnio na pytania PAP, dotyczące systemu zmianowego. Spółka przypomniała, że "w ostatnich latach w Europie zamknięto szereg rafinerii, a wiele rafinerii istotnie ogranicza przerób".

Według płockiego koncernu, "z dużym prawdopodobieństwem" można stwierdzić, że liczba osób, które w wyniku zmian odeszłyby z pracy "byłaby znacznie mniejsza niż przedstawiana przez związki", a sam proces byłby rozłożony w czasie, skierowany w większości do osób, które posiadałyby w 2015 r. uprawnienia emerytalne i dodatkowo wsparty programem zachęt finansowych dla odejść dobrowolnych.

d2bwuxi

Z kolei w przypadku IKS, według PKN Orlen, nieobowiązujący już pakiet socjalny "nie koncentrował się na gwarancjach socjalnych dla pracowników", a zapisane tam czasowe gwarancje zatrudnienia wygasły w 2000 r. "Również pozostałe zobowiązania pakietu, dotyczące inwestycji i aspektów technicznych zostały zrealizowane. W związku z tym pakiet, jako nieaktualny i wypełniony w całości dokument został wypowiedziany. Nie ma również żadnych podstaw do kwestionowania bezpieczeństwa i sprawności Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw" - wyjaśnił płocki koncern.

PKN Orlen zapewnia, że podziemne magazyny, a także ich infrastruktura są sprawne i spełniają wszystkie niezbędne wymagania wynikające z przepisów. Według spółki, realizowany w IKS program inwestycyjny gwarantuje bezpieczeństwo zarówno w zakresie wywiązywania się z obowiązków wobec państwa, jak również stabilną sytuację ekonomiczną spółki.

Do końca tygodnia mają rozpocząć się negocjacje z udziałem zarządu IKS i protestujących związkowców tej spółki, a także przedstawicieli PKN Orlen i rządu. Rozmowy, podzielone na dwa bloki tematyczne, mają dotyczyć spraw pracowniczych oraz działalności i przyszłości IKS. Takie uzgodnienia zapadły podczas wtorkowego spotkania wojewody kujawsko-pomorskiej Ewy Mes oraz zarządu i związkowców IKS, w którym uczestniczyli przedstawiciele płockiego koncernu.

d2bwuxi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bwuxi