Trwa ładowanie...

Zwrot VAT za gaz. Co zrobić, aby go otrzymać?

Korzystasz z gazu do ogrzewania domu? Możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT z tego tytułu. Aby móc go otrzymać, koniecznie zachowaj opłacone faktury - przypomina Dziennik Gazeta Prawna. Jakie warunki jeszcze trzeba spełnić i gdzie złożyć wniosek?

Zwrot VAT za gazZwrot VAT za gazŹródło: Pixabay
d4jmcg4
d4jmcg4

Osobą uprawnioną do składania wniosku jest ta, która formalnie zawarła umowę sprzedaży paliwa gazowego i poniosła koszty zawarte na fakturze, która stanowi podstawę do zwrotu podatku.

Warunkiem uzyskania refundacji jest spełnienie kryteriów dochodowych: 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprzedaje auta za miliony! "Tesli mi nie szkoda, traktuję ją jak lodówkę" - Robert Michalski #18

Przy składaniu wniosku od 1 stycznia 2023 r. do 31 lipca 2023 r. uwzględnia się średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w 2021 r., a od 1 sierpnia 2023 r. do 30 września 2024 r. - w 2022 r.

d4jmcg4

Konieczny jest również wpis do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków przed 21 grudnia 2022 r. - lub po tej dacie, jeśli chodzi o główne źródło ogrzewania, które zostało wpisane lub zgłoszone do CEEB po raz pierwszy.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Wniosek powinien zawierać fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych do odbiorcy przez przedsiębiorstwo energetyczne, a także dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.

Terminy składania wniosków:

  • Do 30 września 2024 r. - w dowolnym momencie po otrzymaniu faktury VAT.
  • Po 30 września 2024 r. - w terminie 30 dni od daty otrzymania faktury VAT dokumentującej dostarczenie paliw gazowych, będącej przedmiotem wniosku.

Gdzie można złożyć wniosek?

W lokalnym urzędzie gminy bądź miasta. Można to zrobić pisemnie - wzór wniosku dostępny jest na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Można go również złożyć online, poprzez ePUAP lub aplikację mObywatel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4jmcg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmcg4