Trwa ładowanie...
d1bmgi0
d1bmgi0

Zysk netto Grupy PEManagers spadł do 4,6 mln zł w I kw. 2016 r.

Warszawa, 10.05.2016 (ISBnews) - Grupa Private Equity Managers (PEManagers) wypracowała 4,6 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale br. wobec 20,68 mln zł zysku w tym ujęciu rok wcześniej, podała spółka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1bmgi0

"Pierwszy kwartał był dla nas bardzo aktywny zarówno od strony kupowania, jak również sprzedawania aktywów. Sfinalizowaliśmy przejęcie Mobilteka i Dotpay i wzięliśmy udział w podwyższeniu kapitału w eCard. Z sukcesem zrealizowaliśmy też wezwanie na giełdowy ATM S.A., w którym obecnie posiadamy 30,46% akcji. Jeśli chodzi o sprzedaż naszych spółek portfelowych, fundusz MCI.TechVentures sfinalizował całkowite wyjście z Invia. Na transakcji zrealizowano imponujący 11-krotny wzrost z pierwotnej inwestycji oraz stopę IRR na poziomie 46%. Pod względem kwotowym było to największe wyjście w historii wszystkich funduszy z Grupy MCI" - skomentował prezes Cezary Smorszczewski, cytowany w komunikacie.

Przypomniał, że 23 maja odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki i ma nadzieję, że przychyli się ono do rekomendacji zarządu co do przeznaczenia na dywidendę ponad 49 mln zł z 50 mln zł skonsolidowanego zysku netto wypracowanego w 2015 roku.

W I kwartale 2016 r. Grupa PEManagers wypracowała zysk netto w wysokości 4,6 mln zł przy przychodach w wysokości 10,54 mln zł (wobec 25,26 mln zł przychodów rok wcześniej), zrealizowanych wyłącznie na opłacie stałej za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 5,18 mln zł (wobec 21,11 mln zł rok wcześniej).

"Zespół inwestycyjny pracował wraz z zarządem Invii nad przygotowaniem i realizacją strategii regionalnej ekspansji i przejęć innych spółek w CEE. W rezultacie Invia osiągnęła w 2015 roku przychody na poziomie przekraczającym 1 mld zł (250 mln euro). Współpraca między funduszem i zarządzającymi przełożyła się na 25-proc. roczny wzrost przychodów oraz 40-proc. roczny wzrost EBITDA w okresie 2012-2015. Fundusz sprzedał swoje akcje za 56 mln euro, tj. ponad 241,5 mln zł, realizując ponad 11-krotny zwrot na inwestycji początkowej oraz 3,5-krotny zwrot na inwestycji secondary (późniejszy wykup pakietu akcji od innych akcjonariuszy)" - czytamy dalej w komunikacie.
Od końca 2015 r. do dnia publikacji sprawozdania fundusze zarządzane przez Grupę PEManagers wydały ok. 250 mln zł na nowe inwestycje i kolejne rundy finansowania, podano również.

Grupa Private Equity Managers S.A. to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu CEE, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej. Spółka jest notowana na GPW od kwietnia 2015 r.

(ISBnews)

d1bmgi0

Podziel się opinią

Share

d1bmgi0

d1bmgi0