Trwa ładowanie...
dman1cp
usługi
14-12-2009 16:29

Zyski banków pod presją jakości kredytów - NBP

14.12. Warszawa (PAP) - Wyniki banków w nadchodzących kwartałach będą pod presją jakości portfela kredytowego, który ze względu na sytuację makro może się pogarszać - wynika z...

dman1cp
dman1cp

14.12. Warszawa (PAP) - Wyniki banków w nadchodzących kwartałach będą pod presją jakości portfela kredytowego, który ze względu na sytuację makro może się pogarszać - wynika z raportu NBP o sektorze finansowym.

"Należy oczekiwać, że wyniki finansowe w kolejnych kwartałach będą pod presja dalszych odpisów z tytułu utraty wartości kredytów, wzrostu kosztów finansowania działalności i ograniczania tempa akcji kredytowej" - napisano w raporcie.

"Możliwości dalszego wzrostu wyniku z tytułu prowizji wydają się ograniczone, szczególnie po dotychczas przeprowadzonych podwyżkach prowizji. Trudno natomiast jednoznacznie przewidzieć, jakie zmiany nastąpią po stronie źródeł wyniku odsetkowego, chociaż można przypuszczać, że w krótkim okresie będą przeważać czynniki sprzyjające kontynuacji tendencji spadkowej" - dodano.

Z raportu wynika, że na wynik z tytułu odsetek negatywny wpływ mogą wywierać koszty finansowania udzielonych w minionych latach kredytów hipotecznych z niską marżą (w tym także kredytów walutowych), które są teraz znacznie wyższe niż w momencie udzielania tych kredytów.

dman1cp

"Nie można wykluczyć, że do momentu powrotu zaufania na rynki finansowe część portfela kredytów mieszkaniowych pochodzącego z lat 2007-2008 nie będzie przynosiła zysku" - napisano.

Z badania NBP wynika, że niskie lub malejące tempo wzrostu akcji kredytowej nie będzie sprzyjało przyspieszeniu tempa wzrostu przychodów odsetkowych banków.

NIE MA RYZYKA UTRATY PŁYNNOŚCI

NBP napisał, że zasilenie płynnościowe banków krajowych przez ich podmioty dominujące, dostępność operacji zasilających z NBP oraz wzrost wartości obligacji skarbowych w posiadaniu banków sprawiają jednak, że krótkoterminowe ryzyko dla płynności banków wynikające z zaburzeń rynkowych uległo znacznemu obniżeniu.

"Świadczyć o tym może m.in. brak incydentów mogących zakłócić działanie systemu płatniczego. Zachowanie ciągłości działania systemu płatniczego w trudnych warunkach rynkowych, m.in. na przełomie 2008 i 2009 r., świadczy także o sprawności i efektywności krajowych systemów płatności" - napisano. (PAP)

map/ gor/

dman1cp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dman1cp