Zyski z depozytów są coraz niższe

Mimo że Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, banki tną oprocentowanie depozytów. W czerwcu niższych odsetek z lokat mogą spodziewać się klienci 11 instytucji finansowych.

Zyski z depozytów są coraz niższe
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Niemal jedna trzecia banków pogorszyła ofertę depozytową - wynika z czerwcowego ratingu lokat przygotowanego przez Open Finance.

_ Na obniżkę oprocentowania zdecydowało się 11 z 34 instytucji, których ofertę oceniamy w comiesięcznym zestawieniu _- mówi Mateusz Ostrowski, analityk Open Finance.

_ Zmiany są jednak mniej dotkliwe niż w poprzednim miesiącu. W maju oprocentowanie depozytów spadło średnio o 0,59 pkt proc., podczas gdy w tym miesiącu o 0,51 pkt proc. _ - dodaje.

Najczęściej w dół szły stawki lokat o krótszym terminie zapadalności - kwartalnych i półrocznych. Najmocniej spadło jednak oprocentowanie lokat rocznych.

Najwięcej niekorzystnych dla klienta zmian w ofercie zrobiły Citi Handlowy, Lukas Bank i Raiffeisen Bank Polska. Pierwszy z nich ściął oprocentowanie wszystkich swoich lokat zakładanych w placówkach średnio o 0,2 pkt proc. Lukas z kolei zdecydował się na obniżkę w przypadku kwartalnych i półrocznych depozytów oraz rocznej polisy lokacyjnej. A Raiffeisen obniżył oprocentowanie Lokaty Rewolucyjnej, w przypadku której odsetki wypłacane są z góry. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że bank promuje już kolejny produkt oszczędnościowy - lokatę opartą o miesięczną stawkę WIBOR.

_ Pojedyncze obniżki oprocentowania lokat zanotowaliśmy także w AIG Banku, Banku Pocztowym, Banku Ochrony Środowiska, DnB Nord, Toyota Banku oraz Noble Banku _ - wylicza Michał Sadrak, analityk Open Finance.

Noble Bank, obniżając oprocentowanie dwuletniej lokaty, postanowił jednak zwiększyć stawkę na rocznej, dzięki czemu na obu oprocentowanie wynosi 6,6 proc. w skali roku. Podobnie zachował się BOŚ, który wraz z obniżeniem oprocentowania kwartalnej "Lokaty na dzień dobry" podniósł stawki dla lokaty półrocznej. Na podwyższenie stawki zdecydował się również Bank Gospodarstwa Krajowego. Do końca sierpnia będzie można tam założyć kwartalną lokatę na 5 proc. i sześciomiesięczną na 5,1 proc. w skali roku.

Podobnie jak w maju najwyższą stawkę za lokaty oferuje największy SKOK im F. Stefczyka. Jednak w przypadku składania oszczędności w SKOK-ach pamiętać należy, że pobierają one opłatę, która może wynieść nawet ok. 120 zł. To realnie zmniejsza zysk z depozytu.

Wśród banków czołówka naszego rankingu została zdominowana przez AIG, Lukas i Noble. AIG na kwartalnej lokacie oferuje odsetki na poziomie 6,3 proc., a na półrocznej 6,5 proc. w skali roku (zarówno dla kwoty 5 tys., jak i 20 tys. zł). Jednak nie jest to jedyna instytucja proponująca takie warunki. Takie same stawki zaoferują również Meritum Bank (na trzy miesiące) oraz DnB Nord, tyle że na poliso-lokacie (na sześć miesięcy). Najwyżej oprocentowane roczne depozyty dla 5 tys. zł oferują Lukas Bank na polisie lokacyjnej i Noble Bank na standardowej lokacie (6,6 proc.).

Klienci, wybierając miejsce na złożenie oszczędności, powinni zapomnieć o bankach, które dają mniej niż 4,5 proc. w skali roku. Biorąc pod uwagę obecną inflację - niemal 4 proc. - i konieczność zapłacenia od zysku z lokat tzw. podatku Belki - 19 proc., depozyty ze stopą niższą przynoszą realną stratę. Na szczęście, jak twierdzą analitycy, na razie instytucje finansowe zakończyły cięcia oprocentowań. W czerwcu zaczną bowiem wygasać półroczne depozyty zakładane na szczycie lokatowej wojny, kiedy to płacono za nie 8-10 proc. w skali roku. Teraz banki będą musiały się postarać zatrzymać ten kapitał u siebie.

Beata Tomaszkiewicz
POLSKA Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)