Trwa ładowanie...

Firma szkoleniowa może wybrać formę rozliczania

Niektóre podmioty świadczące usługi edukacyjne stracą prawo do zwolnienia z VAT. Opodatkowanie może się jednak okazać korzystniejsze.

Firma szkoleniowa może wybrać formę rozliczaniaŹródło: Jupiterimages
d2lq4av
d2lq4av

Nowelizacja ustawy o VAT (DzU nr 226, poz. 1476) zmienia zakres zwolnienia z podatku usług edukacyjnych.

– Do końca roku zwolnione są usługi o określonym symbolu statystycznym – mówi Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy w kancelarii Kolibski Nikończyk Dec i Partnerzy. – Od 1 stycznia ważne będzie też, kto je świadczy i czy spełnia określone warunki. Ustawodawca dostosował nasze regulacje do unijnej dyrektywy, ale niewątpliwie powoduje to ograniczenie zwolnienia.

Ograniczenie zwolnienia

Zwolnione z VAT będą m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w zakresie kształcenia i wychowania (np. szkoły podstawowe) oraz uczelnie – jeśli chodzi o kształcenie na poziomie wyższym. Ponadto usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, gimnazjalnym, ponadgimnazjalnym i wyższym świadczone przez nauczycieli. Zwolnienie obejmie również nauczanie języków obcych.

Kolejna grupa nieopodatkowanych usług to kształcenie lub przekwalifikowanie zawodowe. Muszą być jednak prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację. Te wymagania nie muszą być spełnione wówczas, gdy kształcenie jest w całości finansowane ze środków publicznych.

d2lq4av

Co się opłaca

– Firmom, które prowadzą komercyjne szkolenia, trudno będzie skorzystać ze zwolnienia – tłumaczy Andrzej Nikończyk. – Uzyskanie akredytacji jest bowiem skomplikowanym i długim procesem. Poza tym przysługuje ona tylko na dany pakiet szkoleń. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest wystąpienie z wnioskiem o wpis do ewidencji szkół i placówek oświatowych.

– Nie wszystkim firmom musi się jednak opłacać zwolnienie – dodaje ekspert. – Ponoszą bowiem spore wydatki, a nie mogą odliczyć VAT od zakupów. Ma to wpływ na cenę szkolenia, bo firma tak kalkuluje marżę, aby odzyskać ten nieodliczony VAT.

Zwolnienie obejmuje też w większości ściśle związane ze świadczeniem usług edukacyjnych dostawy towarów i usługi.

Poza tym przedstawiony przez Ministerstwo Finansów projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT poszerza zakres zwolnienia dla usług edukacyjnych świadczonych przez uczelnie. Z ustawy o VAT wynika, że objęte nim będą usługi kształcenia na poziomie wyższym.

Rozporządzenie zwalnia z VAT również inne usługi kształcenia.

Przemysław Wojtasik

d2lq4av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lq4av