Portugalii przybywa zagranicznych emerytów
Ubiegłoroczne zniesienie w Portugalii obowiązku płacenia podatku dochodowego przez zagranicznych emerytów nasiliło liczbę napływających do tego kraju seniorów z zagranicy. Dominują wśród nich obywatele Holandii, Irlandii, Francji i Niemiec.
20.04.2014 | aktual.: 20.04.2014 12:05
Cudzoziemcy na emeryturze coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości w Portugalii. Co roku do tego iberyjskiego kraju przybywa z zamiarem zamieszkania na stałe ponad tysiąc seniorów.
Jednym z ważnych argumentów zachęcających do zamieszkania w Portugalii jest zniesiony w styczniu ub.r. podatek dochodowy dla emerytów rozliczających się z fiskusem we własnej ojczyźnie. Przyjeżdżają obcokrajowcy, ale także portugalscy emigranci, którzy przed laty wyjechali za chlebem, głównie do Francji, Szwajcarii i Luksemburga.
"Dziś wracają do ojczyzny z pokaźnymi emeryturami. W większości przypadków decydują się na zakup nieruchomości w rodzinnych stronach. Część z nich jednak poszukuje atrakcyjnych terenów w luksusowych kurortach turystycznych" - powiedział PAP Helder Silva ze Stowarzyszenia Emerytów "Żółte Serce" w Lizbonie.
Zagraniczni seniorzy są jedną z najatrakcyjniejszych grup dla deweloperów oraz banków oferujących kredyty mieszkaniowe i szybko przybywa wyspecjalizowanych osiedli dla starszych osób. W większości przypadków są one budowane na terenie kurortów turystycznych.
Jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu jest uruchomiony podczas tegorocznej wiosny w sąsiedztwie popularnej plaży Arrabida, na środkowym wybrzeżu Atlantyku, kompleks Porto Salus. Rozciąga się on na 17 tys. m2, a w jego skład wchodzi blisko 100 apartamentów dla seniorów, basen, kaplica, a także mały szpital. Miesięczne opłaty wahają się od 1400 euro do 3000 euro.
"W naszym ośrodku mieszka już 12 seniorów. Choć wszyscy z nich to Portugalczycy, to spodziewamy się, że w Porto Salus zamieszkają także emeryci z zagranicy", powiedział Jorge Costa, dyrektor spółki Visabeira obsługującej nowy obiekt.
Innym magnesem dla zaawansowanych wiekiem zamożnych obcokrajowców są opustoszałe portugalskie wioski, przerabiane na gospodarstwa agroturystyczne. Zmodernizowane w ostatnich latach w ramach projektu Aldeias do Xisto wsie w środkowej części kraju coraz chętniej nabywane są przez obcokrajowców.
Główny architekt przedsięwzięcia Vitor Ribeiro zwraca jednak uwagę, że masowa likwidacja przez rząd w ramach oszczędności oddziałów pocztowych i ośrodków zdrowia odstrasza potencjalnych nabywców. "Cudzoziemcy chętnie deklarują gotowość zamieszkania na portugalskiej prowincji, ale odstrasza ich myśl, że osiądą na zupełnym odludziu" - dodał.
Wśród znanych celebrytów zagranicznych powyżej 60. roku życia posiadających nieruchomości w Portugalii są m.in. brytyjscy muzycy Bonnie Tyler i Cliff Richard, amerykański aktor John Malkovich, a także holenderski trener piłkarski Louis van Gaal.
Z Lizbony Marcin Zatyka