Trwa ładowanie...

Zakaz inwestowania w obligacje przez OFE we wniosku prezydenta do TK

Zakaz inwestowania w obligacje przez OFE, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje i zbyt duża ingerencja państwa w swobodę działalności gospodarczej - to kwestie, które zamierza podnieść prezydent Bronisław Komorowski we wniosku do TK ws. ustawy o OFE.

Zakaz inwestowania w obligacje przez OFE we wniosku prezydenta do TKŹródło: WP.PL, fot: Wojtek Nieśpiałowski
d2xtm74
d2xtm74

Prezydent podpisał w piątek ustawę o zmianach w OFE i w trybie następczym skierował ją do TK.

- Trybunał Konstytucyjny jest tym organem umocowanym w ustawie zasadniczej, który jako jedyny może ocenić zgodność stanowionego prawa z ustawa zasadniczą - podkreślił w piątek na konferencji prasowej minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof H. Łaszkiewicz.

Jak mówił, prezydent zamierza podnieść we wniosku do TK "kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez OFE, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje, jak również - jak niektórzy prawnicy twierdzą - zbyt daleko idącej ingerencji państwa w swobodę działalności gospodarczej".

d2xtm74

- Te kwestie mogą naruszać konstytucyjne wartości, takie jak: zaufanie państwa i stanowionego przez nie prawa, do ochrony interesów w toku, do nieingerowania w sposób nadmierny w działalność gospodarczą, jak również do przedstawiania i pozyskiwania informacji - dodał.

- Pan prezydent dostrzega konieczność szerokiego spojrzenia na sprawę własności. Zamierza zadać takie pytanie Trybunałowi, ale dotyczy to nie tylko ustawy nowelizującej, ale też ustawy matki, gdzie ta kwestia nie została nigdy do końca dookreślona. Nasuwa się więc pytanie, czy państwo ma prawo przejąć obligacje z OFE - mówił minister z Kancelarii prezydenta.

Dodał, że Trybunał miałby się zająć też kwestią modelu funkcjonowania funduszy emerytalnych. - W sytuacji, gdy OFE inwestowały w papiery skarbowe, były to fundusze zrównoważone. W sytuacji, gdy gros aktywów będzie inwestowanych w akcje, to zrównoważenie będzie wyglądało inaczej, a OFE będą funduszami określonego ryzyka. To może podważać zaufanie do państwa i stanowionego prawa przez ubezpieczonych - mówił Łaszkiewicz.

d2xtm74

TK miałby też zająć się wysokimi karami za reklamę funduszy, o jakich mówi ustawa o zmianach w OFE.

Wniosek do TK po opublikowaniu ustawy ws. zmian w OFE

- Zgodnie z prawem prezydent Bronisław Komorowski będzie mógł wysłać wniosek o kontrolę następczą ustawy dotyczącej zmian w OFE przez Trybunał Konstytucyjny dopiero po jej opublikowaniu - poinformował w piątek na konferencji minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz.

Łaszkiewicz powiedział, że zgodnie z ustawą regulującą działanie Trybunału Konstytucyjnego, ma on dowolność, jeśli chodzi o termin rozpoznania wniosku. - Trudno, żeby organ wykonawczy w jakiś sposób wpływał na szybkie rozstrzygnięcie. Oczywiście, jestem przekonany, że Trybunał rozumie, iż jest to szczególnie istotna kwestia, która wywołuje bardzo wiele różnego rodzaju emocji, a jednocześnie ważna dla systemu emerytalnego - powiedział Łaszkiewicz.

Minister wyraził przekonanie, że w związku z tym TK "w miarę szybko" rozpatrzy wniosek prezydenta. - Natomiast nie ma takiej możliwości, by prezydent narzucił jakiś termin Trybunałowi Konstytucyjnemu - wyjaśnił. Dodał, że zgodnie z prawem prezydent może złożyć do TK w trybie następczym dopiero po opublikowaniu ustawy.

d2xtm74
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xtm74