Europejska gospodarka złapie wiatr w żagle? EBC wytacza najcięższe działa

Damian Słomski | aktualizacja 2016-03-11 (13:46) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 13 godzin i 6 minut temu | 23 opinie
 
381030i2.jpg

"Europejski Bank Centralny wyciągnął bazukę" - tak czwartkową decyzję EBC skomentowali analitycy PKO BP. Wielkie zaskoczenie wśród ekonomistów wywołała m.in. informacja o obniżce stóp procentowych w strefie euro oraz wpompowaniu na rynek dodatkowych co najmniej 20 mld euro miesięcznie. W tym bank widzi szansę na pobudzenie uśpionej gospodarki, która w letargu może trwać latami. Decyzja ma znaczenie także dla Polski. Może być inspiracją do podobnych działań RPP.

Oprocentowanie kredytu w banku centralnym spadło do rekordowego poziomu 0,25 proc. (w Polsce analogiczna stawka wynosi 2,5 proc.). Z kolei stopa depozytu jest już na poziomie minus 0,4 proc. (w Polsce plus 0,5 proc.), co w praktyce oznacza, że banki komercyjne, lokując pieniądze w EBC, muszą jeszcze więcej płacić za ich przechowywanie. Ma to na celu m.in. ożywienie akcji kredytowej, która ma pobudzić niemrawy wzrost gospodarczy Europy.

Przypomnijmy, że według najnowszych danych Eurostatu, PKB strefy euro rośnie w tempie zaledwie 1,6 proc. w skali roku. Utrzymuje się ono na niezmienionym poziomie od trzech kwartałów. Jest ono niższe niż np. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy największych krajach Azji i Ameryki Południowej.źródło: money.pl na podstawie danych tradingeconomics.com

Nie dość, że obecne tempo wzrostu gospodarczego jest wolne, to jeszcze prognozy na obecny rok zakładają lekkie jego spowolnienie. EBC szacuje, że w 2016 roku PKB wzrośnie o 1,4 proc. (obniżona prognoza z 1,7 proc.), a dopiero w kolejnym roku odbije, ale tylko do 1,7 proc. (obniżona prognoza z 1,9 proc.).

Głowy bankierów z EBC zaprząta też niska inflacja, która poniżej docelowego poziomu 2 proc. utrzymuje się już blisko 3 lata. Szef banku centralnego Mario Draghi przyznaje nawet, że w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie poniżej zera. Oficjalne prognozy zakładają, że celu nie uda się zrealizować do 2018 roku, kiedy inflacja ma wynieść 1,6 proc.
Inflacja w strefie euro

źródło: tradingeconomics.com

Miliardy pompowane w gospodarkę podźwigną ją z kolan?

Wspomniana już obniżka stóp procentowych nie jest jedynym narzędziem, które ma pozwolić wyjść strefie euro na prostą. EBC zwiększył program skupu obligacji w ramach tzw. programu QE. Co miesiąc będzie skupował z rynku papiery o wartości nie 60 mld euro - jak było to do tej pory - a o wartości 80 mld euro. W ten sposób dostarczy "świeżą" gotówkę, która będzie mogła pracować w gospodarce. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatniego roku bank wpompował w gospodarkę już 700 mld euro.

Oprócz tego zapowiedziano, że od czerwca będą przeprowadzane operacje TLTRO II, wprowadzone zostaną tanie pożyczki (najtańsze w historii) skierowane do banków. Oprocentowanie według stopy depozytowej oznacza, że EBC nie dość, że pożyczy bankom pieniądze, to jeszcze do nich dopłaci odsetki.

Choć najmniej mówi się o tym rozwiązaniu, to zdaniem Mateusza Adamkiewicza, analityka HFT Brokers, może być to najskuteczniejszy sposób na ożywienie gospodarki. - To powinno zachęcać banki do zwiększenia akcji kredytowej. W ten sposób EBC częściowo ograniczy straty banków związane z przetrzymywaniem środków po ujemnej stopie depozytowej - zauważa Mateusz Adamkiewicz.

Ekspert HFT Brokers podkreśla jednak, że dobre warunki dla banków komercyjnych automatycznie nie przełożą się na popyt na kredyty. - Pieniędzy w gospodarce jest wystarczająco dużo, ale nadal nie ma współpracy na linii polityka monetarna-polityka fiskalna - narzeka Adamkiewicz. - Bank centralny sam nie będzie w stanie zachęcić przedsiębiorców i konsumentów do brania kredytów. Luźna polityka amerykańskiego banku centralnego była wspierana przez rząd USA, tymczasem w Europie wszyscy liczą na to, że Mario Draghi sam znajdzie rozwiązanie na wszystkie problemy strefy euro.

Decyzja EBC nie bez znaczenia także dla Polaków

Choć można mieć wątpliwości, czy zdecydowane działania EBC wesprą realnie gospodarkę strefy euro, na wsparcie mogą liczyć kredytobiorcy, którzy zaciągnęli zobowiązania we wspólnej walucie. Obniżki stóp procentowych tworzą presję na spadek stawek Euribor, które są punktem odniesienia dla oprocentowania kredytów.

Luzowanie polityki pieniężnej w strefie euro zazwyczaj powoduje spadek notowań wspólnej waluty, co również powinno być z zadowoleniem przyjęte przez kredytobiorców, ale także importerów. Tym razem jednak analitycy walutowi wieszczą odwrotne zachowanie, a wszystko przez słowa prezesa Mario Draghiego. Szef EBC jednoznacznie zapowiedział, że już więcej obniżek stóp procentowych nie będzie.

W czwartek kurs euro był przez chwilę nawet poniżej 4,3 zł, co było najniższym kursem w tym roku. Szybko jednak informacje z EBC podbiły notowania do 4,35 zł. Choć w piątek znowu euro lekko słabnie, Joanna Bachert z PKO BP nie wyklucza skoku nawet do 4,50 zł, czyli 4-letnich szczytów.

- Nie jest wykluczone, że odsuwające się w czasie osiągnięcia celu inflacyjnego i dalsze luzowanie polityki monetarnej EBC rozbudzi spekulacje, że RPP być może w kolejnych miesiącach roku będzie skłonna ciąć stopy procentowe w Polsce - komentuje ekspertka PKO BP. Bachert wspomina przy tym słowa jednego z nowych członków banku. Zdaniem Jerzego Żyżyńskiego, NBP powinien w większym zakresie wspierać politykę państwa w kierunku wzrostu gospodarczego.

- Mówienie o możliwym cięciu kosztu pieniądza w Polsce wraz z oczekiwaną kontynuacją normalizowania polityki przez Fed mogłoby w okresie letnim nawet chwilowo pchnąć EUR/PLN w kierunku 4,50 zł. Na koniec roku para powinna zaś obniżyć notowania do 4,40 zł.

 
 Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 1 10,00%
nie 9 90,00%

Opinie (23)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~pompowanie balona 2016-05-03 (20:32) 11 miesięcy 21 dni 6 godzin i 20 minut temu

Długo nie będą w stanie dmuchać i bańka niedługo pęknie. Czy oni marzą o upadku euro?

odpowiedz

1
0
~kris 2016-04-03 (10:32) 1 rok 21 dni 16 godzin i 20 minut temu

A kto jeszcze wmawia ze pkb musi rosnac, i ze to oznacza wzrost gospodarczy... dokladnie takim mysleniem sie kieruja w usa i do czego to prowadzi. Wystarczy jedna wojna, albo powudz i juz pkb wzroslo...

odpowiedz

2
0
~Mark 2016-04-02 (23:13) 1 rok 22 dni 3 godziny i 39 minut temu

Sprobuj wziasc kredyt w Banku a zobaczyc jaka roznica w stomach procentowych....ostatnio oferowano krecdyt n.a. 11 %....pozdrowienia .....

odpowiedz

19
1
~JASNOWIDZ666 2016-03-11 (23:13) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 3 godziny i 39 minut temu

CHORE myślenie że dodruk taniego pieniądza coś pobudzi zwiększenie akcji kredytowej powiększy dodatkowo Prywatne i państwowe zadłużenie .Na ZWIĘKSZANIU ILOŚCI KREDYTÓW nikt długo nie pociągnie tym bardziej RZĄDY PAŃSTW oraz ich OBYWATELE ,którzy już teraz toną w zadłużeniach Chyba powinno dążyć się do zwiększania oszczędności a nie odwrotnie do zaciągania nowych kredytów a OPROCENTOWANIA W BANKACH TO TERAZ ŚMIECH...Pachnie to wszystko smrodem....USA DRUKUJE OD LAT PIENIĄDZE I DŁUG ICH PUBLICZNY PRZEKROCZYŁ JUŻ 19 BILIONÓW ,,Móżgi" z EBC chyba tego nie widzą albo udają GREKA - że ta droga nie zdaje w AMERYCE EGZAMINU- GOSPODARKA USA JAKOŚ PRZEZ TE WIELKIE POMPOWANIE PIENIĘDZY WIELCE NIE RUSZYŁA DO PRZODU...WIELKA FINANSJERA TYLKO NA TYM ZARABIA I CHYBA O TO IM CHODZI aż miarka się przebierze....I będzie WIELKIE BĘC................................................................

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~greg 2016-03-13 (16:52) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 10 godzin i 1 minutę temu

Polityka potrafi się przysłużyć giełdzie. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce już dawno jestem poza rynkiem i nie liczę strat. Czekam sobie spokojnie na niższe ceny

odpowiedz

6
0
~Nick 2016-03-13 (14:35) 1 rok 1 miesiąc 11 dni 12 godzin i 17 minut temu

Ja bym raczej powiedział że ktoś chce zatopić statek którym płynie, to nie bazooka ale mina.

odpowiedz

10
2
~JASNOWIDZ 666 2016-03-11 (22:51) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 4 godziny i 1 minutę temu

CHORE myślenie że dodruk taniego pieniądza coś pobudzi zwiększenie akcji kredytowej powiększy dodatkowo Prywatne i państwowe zadłużenie .Na ZWIĘKSZANIU ILOŚCI KREDYTÓW nikt długo nie pociągnie TYM BARDZIEJ RZĄDY PAŃSTW ORAZ ICH OBYWATELE ,którzy już toną w zadłużeniach Chyba powinno dążyć się do zwiększania oszczędności a nie odwrotnie do zaciągania nowych kredytów a OPROCENTOWANIA W BANKACH TO TERAZ ŚMIECH...Pachnie to wszystko smrodem....USA DRUKUJE OD LAT PIENIĄDZE I DŁUG ICH PUBLICZNY PRZEKROCZYŁ JUŻ 19 BILIONÓW ,,Móżgi" z EBC chyba tego nie widzą albo udają GREKA - że ta droga nie zdaje w AMERYCE EGZAMINU- GOSPODARKA USA JAKOŚ PRZEZ TE WIELKIE POMPOWANIE PIENIĘDZY WIELCE NIE RUSZYŁA DO PRZODU...WIELKA FINANSJERA TYLKO NA TYM ZARABIA I CHYBA O TO IM CHODZI aż miarka się przebierze....I będzie WIELKIE BĘC..............................................................

odpowiedz

6
1
~JASNOWIDZ 666 2016-03-11 (22:46) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 4 godziny i 6 minut temu

CHORE myślenie że dodruk taniego pieniądza coś pobudzi zwiększenie akcji kredytowej powiększy dodakowo Prywatne i państwowe zadłużenie .Na ZWIĘKSZANIU ILOŚCI KREDYTÓW nikt długo nie pociągnie TYM BARDZIEJ RZĄDY PAŃSTW ORAZ ICH OBYWATELE którzy już toną w zadłużeniach Chyba powinno dążyć się do zwiększania oszczędności a nie odwrotnie do zaciągania nowych kredytów a OPROCENTOWANIA W BANKACH TO TERAZ ŚMIECH...Pachnie to wszystko smrodem....USA DRUKUJE OD LAT PIENIĄDZE I DŁUG ICH PUBLICZNY PRZEKROCZYŁ JUŻ 19 BILIONÓW ,,Móżgi" z EBC chyba tego nie widzą albo udają GREKA że ta droga nie zdaje w AMERYCE EGZAMINU- GOSPODARKA USA JAKOŚ PRZEZ TE WIELKIE POMPOWANIE PIENIĘDZY WIELCE NIE DRGNEŁA DO PRZODU...WIELKA FINANSJERA TYLKO NA TYM ZARABIA I CHYBA O TO IM CHODZI aż miarka się przebierze....I będzie WIELKIE BĘC................................................................

odpowiedz

8
0
~pytanko 2016-03-11 (19:07) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 7 godzin i 45 minut temu

w co bedzie to wpomopowane tak dogladnie i w jaki sposob? jakis adres? pojade tam i odbiore osobiscie te 20 mld euro

odpowiedz

12
0
~JanSaski 2016-03-11 (15:21) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 11 godzin i 31 minut temu

Europejską gospodarkę duszą wagony bzdurnych przepisów tworzonych przez eurokratów.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: