Trwa ładowanie...

Kserowanie będzie dużo droższe

Wydawnictwa naukowe i techniczne są na skraju bankructwa, bo ich publikacje wszyscy kserują. Ich właściciele chcą więc pieniędzy od producentów…papieru – pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Kserowanie będzie dużo droższeŹródło: Jupiterimages
d4f58gb
d4f58gb

Na zlecenie wydawnictw Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już przygotowało nowe rozporządzenie do ustawy o prawie autorskim. Zmianie ulegnie opłata za papier w formacie A4 i A3 - zamiast dotychczasowych 0,001 procenta wynieść ma teraz 1,5 proc., czyli 1500 razy więcej! Część ekspertów ostrzega, że spowoduje to gwałtowny wzrost cen za ksero.

Taka podwyżka ma zwrócić jednak autorom zyski utracone przez masowe kserowanie książek. Jak przekonują przedstawiciele wydawnictw, każdego roku kserowanych jest w Polsce 5 mln stron tylko publikacji naukowych. Z dotychczasowej opłaty do papieru wszystkie wydawnictwa miały 4-5 tys. zł do podziału rocznie, po podwyżce ta suma ma wzrosnąć do miliona złotych.

Wirtualna Polska / Dziennik Gazeta Prawna

d4f58gb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f58gb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj