OFE są "be"? IGTE: bzdura, jesteśmy tani i efektywni

Katarzyna Izdebska, Wirtualna Polska | dodane 2010-12-16 (15:06) 6 lat 4 miesiące 13 dni 10 godzin i 5 minut temu | 731 opinii
 

Wciąż nie wiadomo, co stanie się z naszymi emeryturami. Politycy majstrują przy systemie, propozycji jest kilka, włącznie z rezygnacją z II filara. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych apeluje: żadnych pochopnych ruchów i skrajnych decyzji! Zamiast tego proponuje skupienie się na liczbach.

- To, co się działo w ostatnim roku, to był bezpardonowy atak na OFE - uważa Ewa Lewicka-Banaszak, szefowa IGTE, instytucji zrzeszającej 12 towarzystw emerytalnych, spośród 14 działających na rynku. - Tymczasem nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby dekonstruować OFE! - twierdzi. Według niej system emerytalny się sprawdza, a wobec narastającej dziury budżetowej można co najwyżej szukać rozwiązać w systemach przejściowych.

- W skrajnych sytuacjach moglibyśmy się zgodzić na wprowadzenie obligacji emerytalnych na okres nie dłuższy niż dwa lata. I to przy zastrzeżeniu, by ich udział w składce był jak najmniejszy - mówi przedstawicielka IGTE. Jeśli jednak takie obligacje byłyby przewidziane na dłużej, środowisko OFE mówi, że wówczas zaskarżyłoby taką decyzję. - Takie papiery są praktycznie niezbywalne, przez co nastąpiłoby zbytnie usztywnienie struktury portfeli OFE - tłumaczy Lewicka-Banaszak.

Środowisko funduszy emerytalnych jest przeciwne radykalnym zmianom w systemie. Według Izby, takimi są pomysły zmniejszenia składki płynącej do OFE i przekazywanie jej do ZUS oraz możliwość rezygnacji z II filara. -
To szkodliwe dla przyszłych emerytów, którzy będą mieć niższe świadczenia
- podkreśla Lewicka-Banaszak.

Prognozy mówią wiele

Na dowód IGTE przedstawia wyliczenia. Gdyby rząd obniżył składkę wpływającą do OFE z 7,3 proc. do 3 proc. oraz pozwolił na przenoszenie środków do ZUS na pięć lat przed emeryturą, nasze przyszłe emerytury byłyby znacznie mniejsze. Jak bardzo? Kto przechodziłby na emeryturę w roku 2030, miałby świadczenie niższe o 52 zł, kto w 2040 r. - o 260 zł, a kto w 2050 r., ten dostałby o 644 zł mniej - wynika z analizy przygotowanej przez Deloitte.


- System skonstruowany jest tak, że potrzebne są dwa filary. Kiedy jeden radzi sobie słabiej, to drugi lepiej - podkreśla Lewicka-Banaszak. - To sprawia, że jest on bezpieczny, niezależnie od sytuacji gospodarczej.

Lewicka-Banaszak protestuje też przeciwko twierdzeniu, że OFE kupują obligacje automatycznie, a takimi funduszami w praktyce nie trzeba zarządzać. Nie zgadza się też z argumentem, że część składek, która jest lokowana w obligacje, powinna być zwolniona z opłat. Jak podkreśla, zarządzanie obligacjami nie jest czynnością mechaniczną.
- Były okresy, kiedy OFE kupowały mniej obligacji, a były takie, jak ostatnio w kryzysie, kiedy w portfelach było więcej obligacji, a mniej akcji - dodaje.

Obliczenia IGTE na podstawie danych KNF

Szefowa IGTE próbowała też odeprzeć argument, że wyniki funduszy są słabe. - Lepsze wyniki dał tylko WIG! - podkreśla. Jak dodaje, lokata bankowa oprocentowana według miesięcznej inflacji daje znacznie gorsze wyniki niż OFE.

Zakumulowane nominalne stopy zwrotu w proc.

A co z kosztami, które ponoszą ubezpieczeni w OFE? Zdaniem przeciwników systemu, są one zbyt wysokie. IGTE podkreśla, że podobną strukturę jak OFE mają fundusze inwestycyjne stabilnego wzrostu. OFE mają też zbliżony poziom ryzyka, jednak są przy tym tańsze dla użytkownika.

Na tym nie koniec dział, które szefowa IGTE wytacza, by powstrzymać dekonstrukcję systemu. Jak podkreśla, likwidacja OFE oznacza koniec dziedziczenia. Dla zwykłych ludzi mogą to być spore kwoty. Od wejścia w życie reformy emerytalnej zmarło 104 tys. członków OFE. W związku z tym zostało przekazanych łącznie 800 mln zł osobom do tego upoważnionym. Pieniądze, które były w ZUS, zostają natomiast w systemie i nie są przekazywane spadkobiercom, chyba że w postaci renty rodzinnej.

Od wprowadzenia reformy emerytalnej członkowie OFE zgromadzili na swoich rachunkach łącznie 211 mld zł.

Różne scenariusze emerytalne

Propozycje demontażu systemu pojawiają się nie tylko w Polsce. Przykład Litwy pokazuje, że czasowe obniżenie składki przekazywanej do OFE okazało się dłuższe, niż zakładano. Na Węgrzech rząd pozwolił na rezygnację z II filara. O podobnym rozwiązaniu mówi się w przypadku Bułgarii.
Inną drogą chcą podążyć Czesi. Dotąd mogli w funduszach odkładać na własną rękę, a teraz być może będą do tego zobligowani.

W jaką stronę pójdzie Polska? Za wcześnie wyrokować, choć można sądzić, że decyzja zapadnie niedługo. W ostatnim czasie nie ma już jednak mowy o wprowadzeniu wielofunduszowości, która miała usprawnić system i sprawić, by środki osób młodszych były inwestowane bardziej agresywnie, a starszych - mniej. Dzięki temu możliwe byłoby uzyskanie lepszych wyników. - Nikt z nami takich rozwiązań nie dyskutuje - stwierdza Lewicka-Banaszak zapytana o ten projekt.

Katarzyna Izdebska
Wirtualna Polska

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (731)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~drzwi 2010-12-20 (10:05) 6 lat 4 miesiące 9 dni 15 godzin i 6 minut temu

jaasne
tani i efektywni - mało dają i efektywnie wykańczają swoich podopiecznych, już wolę oszczędzać na przyszłość odmawiając sobie czegoś raz na jakiś czas...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

0
0
~Lokin 2010-12-18 (19:35) 6 lat 4 miesiące 11 dni 5 godzin i 36 minut temu

wiara w..
Wiadomo co będzie. Będzie jedna wielka lipa no może na waciki będzie nas stać. Dlatego trzeba wierzyć w siebie i już odkładać na przyszłość.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
Archie 2010-12-16 (16:41) 6 lat 4 miesiące 13 dni 8 godzin i 30 minut temu

LEWICKA I BONI TO KUMPLE z rządu BUZKA RAZEM ROBILI TE OFE
LEwicka jako ministrer polityki socjalnej w rządzie Buzka zrobiła reformę, z ktorej odcina dziś kupony finasowe a my płacimy za spowodowane "reformą" zadłużenie państwa płacąc wyższe podatki (VAT i akcyzę na wszystko co jest artykułem masowej potrzeby). Niech ta pani powie gdzie podziały się miliardy złotych, które nie były nigdzie księgowane przez rok po wprowadzeniu "reformy" w czasach gdy ZUS-em kierował niesławny Alot? Cała ta szajka wraz z Buzkiem i rzekomym "twórcą " "reformy tak zwanym profesorem M. Górą i Bonim powinna stanąć przed sądem za zwykłą kradzież, jaką były machloje związane z wprowadzeniem OFE i w ogóle za całą machlpję jakiom jest OFE. Swoją drogą mają w Polsce tupet złodzieje

odpowiedz

pokaż 29 ukrytych odpowiedzi

0
0
~sie'ma 2010-12-18 (10:08) 6 lat 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 3 minuty temu

W co "inwestują" OFE ?
Ponad 50% to obligacje i bony skarbowe RP - naszego narodowego bankruta. Z czego spłacane są obligacje i bony skarbowe ? Tu ... niespodzianka ! Z coraz wyższych podatków i zaciągania kolejnych pożyczek (bony, obligacje itp.). Zdzierają z nas masę naszych pieniędzy żeby ze "swoich" łaskawie wypłacić (albo i nie) jałmużnę. Żywi się przy tym ogromna rzesza wysoko opłacanych malwersantów. Ale jak ludzie są na tyle głupi, że nie potrafią decydować o sobie, to zawsze znajdzie się banda bezwzględnych i cynicznych obiecywaczy, którzy to wykorzystają.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Kaja 2010-12-18 (09:45) 6 lat 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 26 minut temu

Prawo?
Ludzie, czy wy nie widzicie, że to jest manipulacja?Robia z nami co chcą.OFE były "cacy". Naobiecywali nam "cuda na kiju", dziedziczenie składki itp.Potem sie okazało,że jak się chce mieć godziwa emeryturę, to trzeba do III-go.Teraz wyciągają łapę po nasze pieniądze!.Nie ma nic pewnego w tym "naszym" kraju!.Chyba tylko to, że rząd ma się dobrze!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~tomasz 2010-12-18 (10:08) 6 lat 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 3 minuty temu

Tusk ruszysz OFE nie masz mojego poparcia
To co wy robicie to złodziejstwo w OFE pieniadze sa dziedziczone

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Age 30years 2010-12-17 (08:14) 6 lat 4 miesiące 12 dni 16 godzin i 57 minut temu

Sram na te emerytury(rak mozgu, już nie do leczenia)
Zostalo czasu 1,5-2lata i mam w dupie wasza emeryture, ktora zainkasuje w 2045(juz pewnie nawet proch z kosci nie zostanie). Co to qrwa za kraj w ktorym: do specjalisty publicznego czeka się 2 miesiące, na tomografie, rezonans, nie raz 1-2 lata, zasilek dla bezrobotnych w kwocie czynszu za mieszkanie, opieka socjalna w kwocie oplaty za gaz, wreszczcie najwaznijesze minimalna płaca w kwocie 1 tys zlotych, to ma byc kraj? To jest dno nie kraj. Marzenie po śmierci??? Nie być w niebie, tylko w krainie pokrzywdzonych, ktorzy mogą wedrowac po ziemi i męczyc w nocy: koszmarami, dzwiekami, glosami tych wszystkich, ktorzy mnie doprowadzili do ruiny psychiatrycznej. .Naprawde to moge robic w nieskonczonosc, niebo , raj za nudne na moja wyobraznie. Nikomu nie odpuscilbym. Niestety jestem ateistą i watpie ze to sprawdzi sie. Prosze o brawa, odjezdzam do robakow.

odpowiedz

pokaż 26 ukrytych odpowiedzi

0
0
~LMN 2010-12-18 (11:34) 6 lat 4 miesiące 11 dni 13 godzin i 37 minut temu

OFE
1. Banki (zagraniczne) dostaja za friko 40% składek 2. Za to biora dodatkowo 7,5% wpłat za "obsługę" 3."Obsługa" polega głownie na kupnie państwowych obligacji 4.Rządowi brakuje na ZUS więc pożycza od OFE 5. Za pożyczke płaci odsetki (nasze pieniądze z podatków) 6.Za wykup obligacji kolejny raz płaci (nasze pieniadze z podatków) 7. W dłuższej perspektywie czasowej (30-40 lat) kompletnie nie wiadomo co sie stanie z całym systemem finansowym w tym i z OFE Wnioski możecie wyciągnąć sami - na razie zostaliście wydojeni na jakieś 200mld

odpowiedz

0
0
~mądry 2010-12-18 (11:20) 6 lat 4 miesiące 11 dni 13 godzin i 51 minut temu

WIG daje lepsze rezultaty
no to Pani Lewicka sama sobie odpowiada, skoro inwestując w WIG czyli nie mając żadnej wiedzy można uzyskać lepsze rezultaty to jak są zarządzane fundusze. Trzeba dodać, ze w WIGu nie jest uwzględniona dywidenda, czyli zysk byłby zdecydowanie większy. I pytanie czy przy kalkulacji stopy zwrotu liczono co do środków wpłaconych czy do środków które trafiły na konto. Do nie tak dawna było to 10% prowizji, co robi znaczną różnicę.

odpowiedz

0
0
Witfred 2010-12-18 (11:05) 6 lat 4 miesiące 11 dni 14 godzin i 6 minut temu

Emerytury
W Polsce powinny być tylko Zus-y,KRUS-y i PZU na każdym rogu biurowiec a ludzi pod most.

odpowiedz

Znajdź pracę z pracuj.pl

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: