Logo dostawcy Sąd: BRE Bank ma wypłacić 1247 klientom odszkodowanie

PAP | aktualizacja 2013-07-03 (18:37) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 19 godzin i 12 minut temu | 53 opinie
 

Sąd Okręgowy w Łodzi uznał w środę, że BRE Bank powinien zapłacić grupie 1247 klientów odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat kredytu hipotecznego. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny. Władze banku już zapowiedziały apelację.

Pozew zbiorowy przeciw BRE Bankowi o ustalenie jego odpowiedzialności odszkodowawczej wobec członków grupy wniósł do łódzkiego sądu Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie. Zarzucił on bankowi nienależyte wykonywanie umów o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, zawartych w latach 2005-2006.

Klienci banku uważali, że w umowach tzw. starego portfela znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Wskazywali, że przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej - nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym zakresie. Ich zdaniem od stycznia 2009 r. do końca lutego 2010 r. stracili w sumie ok. 5 mln zł.


Przed dwoma tygodniami podczas rozprawy pełnomocnik członków grupy zwrócił uwagę, że zapis dotyczący zmian oprocentowania kredytu jest niezgodny z dobrymi obyczajami i rażąco godzi w interes konsumentów. Jego zdaniem ta klauzula jest niejasna i pozwala bankowi nadużywać swojej pozycji.

Z tymi zarzutami nie zgadzał się BRE Bank, twierdząc, iż nie widzi w umowie niejasności. Przedstawiciele banku zapewniają, że umowy realizowane były zgodnie z prawem.

Pełnomocnik banku przypomniał, że w czasie, kiedy klienci podpisywali umowy, mieli do wyboru różne warianty kredytu. Wybrali ten, który ich zdaniem był dla nich najkorzystniejszy. Zwrócił również uwagę, że bank działał w określonych realiach gospodarczych.

W środę sąd przypomniał, że w tej sprawie chodziło o uznanie zasady odpowiedzialności banku, a nie była to sprawa o wysokość odszkodowania. Sąd przyznał rację klientom banku uznając m.in., iż klauzula była niezgodna z dobrymi obyczajami i rażąco naruszała ich interesy. Określenia w niej zawarte były mało precyzyjne i były interpretowane na ich niekorzyść. Umowy o kredyt hipoteczny były nienależycie wykonywane. Sąd podkreślił, że roszczenia grupy klientów były w pełni zasadne.

Zdaniem sądu bankowi nie można zarzucić złej woli i działania z premedytacją. Sąd uznał, że bank powinien zapłacić klientom odszkodowanie za zawyżone oprocentowanie rat i zwrócił uwagę, że teraz mogą oni dochodzić konkretnych kwot od banku.

Z wyroku sądu zadowolona jest Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie Małgorzata Rothert. Jak mówiła, racje konsumentów zostały uznane. Przypomniała jednocześnie, że środowy wyrok nie był sprawą o zasądzenie określonych kwot, ale o uznanie, że umowa nie była należycie wykonana przez bank. Rothert ma nadzieję, że kwoty, które wynikają z zawyżonych rat, zostaną przez bank zwrócone i nie będzie potrzeby dochodzenia tych kwot na drodze sądowej.

Pełnomocnik grupy wyjaśnił, że teraz są dwie drogi, aby odzyskać pieniądze - zawarcie ugody z bankiem lub indywidualne powództwo w sądzie, który już nie będzie zadawał sobie pytania, czy należy zwrócić pieniądze konsumentowi, tylko jaką kwotę.

Rzecznik prasowy grupy BRE Banku Krzysztof Olszewski po wyjściu z sali sądowej powiedział, że bank nie zgadza się z tym wyrokiem i będzie składać apelację. - Podtrzymujemy nasze stanowisko, że BRE Bank prawidłowo wykonywał umowy kredytowe - powiedział.

Oświadczenie w tej sprawie wydał również prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski. Według niego sąd m.in. "nie rozważył w pełni racji obu stron i nie wziął pod uwagę faktu, że sporne umowy kredytowe były zawierane na dziesiątki lat, podczas których sytuacja na rynkach finansowych może się znacząco zmieniać". Zwrócił uwagę, że BRE Bank w umowach tzw. starego portfela stosował stosunkowo elastyczną klauzulę określania i dostosowania stopy procentowej dla kredytów w walucie obcej. Klienci tak określoną stopę akceptowali w zawieranych umowach.

Możliwość składania pozwów zbiorowych pozwalających osobom poszkodowanym dochodzić roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym przewiduje ustawa, która weszła w życie w połowie lipca 2010 roku. Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób; warunkiem złożenia takiego pozwu jest oparcie go na jednakowej podstawie prawnej. Ze względu na rangę spraw rozpatrywanych w tym typie postępowania mogą być prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

Polub WP Finanse na Facebooku

Oceń
tak 0 50,00%
nie 0 50,00%

Opinie (53)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ask 2013-07-04 (13:20) 3 lata 8 miesięcy 24 dni i 29 minut temu

ciekawe jaka będzie kwota odszkodowań jeżeli sprawę po nagłośnieniu tego wyroku założy pozostałe 18.000 poszkodowanych ?

odpowiedz

2
0
~stom_mbbank 2013-07-04 (09:36) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 4 godziny i 13 minut temu

Pełnomocnik BRE mijak się z prawda. Nie było wyboru jakie parametry umowy kredytowej może klient wybrać. Są na to dokumenty.

odpowiedz

0
0
~Bartek 2013-07-04 (08:23) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 5 godzin i 26 minut temu

I w banku na kredycie można się przejechać. Teraz są pazerne patrzą tylko na wyniki i tabelki. Sporo opcji rozważałem i na mieszkanie pożyczyłem w skoku Chmielewskiego polski kapitał i dobre podejście do klienta mnie przekonało.

odpowiedz

0
0
~pola 2013-07-04 (07:43) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 6 godzin i 6 minut temu

1247 osób złozyło pozew zbiorowy, a ilu jest takich którzy nie złozyli? co z nimi? czy kots moze wie?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Fludd 2013-07-04 (07:22) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 6 godzin i 27 minut temu

Weźcie się za Getin sb-ka czarneckiego i PKO s.a.cwaniaka bieleckiego-tam dopiero robią przekręty.Amber gold to pikuś przy nich.Bielecki za projekt Chopin,sprzedanie banku do Pirelli powinien siedzieć w pudle razem z plichtą.

odpowiedz

3
3
~slp 2013-07-03 (21:49) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Wiecie dlaczego nie mam helikoptera? Bo mnie na niego nie stać. Was też nie stać na własne mieszkanie, a jednak je kupujecie. Brutalne co napiszę ale to życie ponad stan jak bardzo was to nie zaboli.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
1
~L54 2013-07-04 (07:05) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 6 godzin i 44 minuty temu

Cz znajdzie się ktoś w tym kraju i sprowadzi Banki do normalności jak na całym świeci bo to co robią w Polsce to więcej niż LICHWA-chyba,że dobrze się opłacają-bez dalszego komentarza.

odpowiedz

2
0
~sop 2013-07-03 (22:01) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 15 godzin i 48 minut temu

Jeśli rząd obiecuje wam 1000 zł to skądś te pieniądze musi mieć. Albo wcześniej zabiera Wam więc jaki to dla was interes albo zabiera innym żeby dać wam, a to już paserstwo.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~BREwka 2013-07-04 (00:48) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Prawda jest taka ze prakycznie kazda umowa kredytu hipotecznego okresla co moze wszechmogacy bank a klient moze tylko sie zgodzic i placic. Bez wzgledu na zapisy umowy klient nie ma praw. Te umowy sa jak akty niewolnictwa jednostronnie fromuowane na korzysc bankow. Spawdz swoja a przekonasz sie ze pisze prawde.

odpowiedz

5
0
~konsument 2013-07-04 (00:41) 3 lata 8 miesięcy 24 dni 13 godzin i 8 minut temu

Brawo! i WIELKI szacunek dla Rzecznika Konsumentów! za dobrą robotę! Tak 3 mać!

odpowiedz

Skorzystaj

Kategorie:

Przydatne linki:

Partnerzy serwisu: